+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hac–Zekat ve Oruç Forumunda Şeker hastası oruç tutabilir mi? Hamile ve emzikli kadın oruç tutmayabilir mi? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Şeker hastası oruç tutabilir mi? Hamile ve emzikli kadın oruç tutmayabilir mi?

  Şeker hastası oruç tutabilir mi kısaca bilgi

  CEVAP
  Şeker hastalığı çeşitlidir. Salih bir doktor, oruç tutamaz demişse tutmaz, fidye verir. Hamile veya emzikli kadın, zayıf olursa oruç tutmayıp, iyi olunca kaza eder.

  eker-hastas-oru-tutabilir-mi.jpg

  Bir kimse, oruç tutunca sağlığına zarar verip vermeyeceğini bilmeyebilir, çünkü oruç tutabilirim der, oruç tutar ve hastalığı artabilir. Tersine ben oruç tutamam der, hâlbuki oruç tutması ona iyi gelebilir. Bunun için hasta olan kimsenin, oruç tutacaksa da, tutmayacaksa da, salih bir doktora sorup onun tavsiyesine göre hareket etmesi gerekir. Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
  (Hasta, çocuğuna zarar gelmesinden korkan hamile kadın, oruca gücü yetmeyen ihtiyar, oruç tutarsa öleceğinden korkan çok zayıf kimse oruç tutmaz.) [Deylemi]

  (Gebe ve emzikli kadın, kendisinin veya çocuğun sıhhatine zarar gelecekse, oruç tutmaz.) [Buhari, Ebu Davud]

  (Allahü teâlâ, gebe ve emzikli kadına oruç tutmamak için ruhsat vermiştir.) [Ebu Davud, Tirmizi, Nesai]
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Şeker hastaları oruç tutma konusunda doktora danışmalıdırlar. Doktorun vereceği karara göre bir yol izlemelidirler.Hamile olan kadınlar doktora danışarak oruç tutmalılar oruç kendilerini ve bebeklerini olumsuz etkileyecekse orucu kazaya bırakabilirler.
+ Yorum Gönder