+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hac–Zekat ve Oruç Forumunda Oruca niyetin vakti ne zaman başlar? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Oruca niyetin vakti ne zaman başlar?
  Oruca niyetin vakti ne zaman başlar?


  CEVAP
  Ramazanda ve nafile oruçlarda niyetin vakti, güneş battıktan sonra başlar. Son vaktiyse, ertesi günü dahve-i kübra vaktine kadardır. Dahve-i kübra vakti, şer’î gündüzün yani imsak vaktiyle akşam vakti arasındaki zamanın yarısıdır. Bu vakit, Türkiye’de öğleye 60-70 dakika kadar kalan zamandır.
  oruca-niyetin-vakti-ne-zaman-ba-lar.jpg
  Kaza ve kefaret oruçlarındaysa, akşamdan imsak vaktine kadar niyet edilebilir.

  Ramazanda oruca niyet ederken, akşamdan imsak vaktine kadar (Yarın oruç tutmaya), imsak vaktinden sonraysa (Bugün oruç tutmaya) denir. Yanılıp yanlış söylense de, oruç tutulacak gün bilindiği için mahzuru olmaz.

  Ramazanda bir aylık oruca toptan niyet edilmez, her gün ayrı ayrı niyet etmek farzdır.

  Gece yatarken yemeği yiyip veya yemek yemeden niyet edilse, sonra gece uyanınca, sahura kalkınca yemek yemekte mahzur yoktur. Akşam yemeği yerken niyet etmek iyi olur. Niyetten sonra da, imsak vaktine kadar yiyip içmekte mahzur yoktur. Sahura kalkınca da, daha önce niyet edilmiş olsa da, imsak vaktine kadar yiyip içilebilir.

  Ramazanda, (Yarın dişim ağrımazsa oruç tutarım, ağrırsa tutmam) diye akşamdan niyet edilse, böyle şüpheli niyetle oruç tutmak sahih olmaz. Niyetin son vaktinden önce kesin karar vermek gerekir.

  Oruç tutmak niyetiyle yatmak da niyettir, sahura kalkılmasa da oruca niyet edilmiş olur. 2. Fatma
  Administrator

  Ramazanda niyet iftardan sonra başlar ta kuşluk vaktine kadar devem eder. Oruç tutmak için niyet şarttır. Sesli olarak söylemek şart değil. Niyeti içinden de yapabilirsin. Ayrıca sahura kalkmakta bir niyettir.
+ Yorum Gönder