+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hac–Zekat ve Oruç Forumunda Dört mezhebe göre Ramazan orucunda niyetin son vakti nedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Dört mezhebe göre Ramazan orucunda niyetin son vakti nedir?

  Dört mezhebe göre Ramazan orucunda niyetin son vakti nedir hakkında

  d-rt-mezhebe-g-re-ramazan-orucunda-niyetin-son-vakti
  CEVAP
  Ramazan orucunda niyetin son vakti, Hanefî’de dahve-i kübra denilen, şer’i gündüzün yarısı, yani Türkiye için, öğle vaktinden, yaklaşık 70 dakika kadar önceki zamandır. Mesela, İstanbul’da 5 Ramazan 1431 Pazar günü, şer’i gün, 20:13 – 4:11 = 16 saat 2 dakikadır. Bunun yarısı 8 saat 1 dakika eder. 4:11 + 8:01 = 12:13’e kadar niyet edilebilir. Öğle ise 13:20'de oluyor. Yani 5 Ramazan tarihinde, öğleye 67 dakika kala niyet edilebiliyor.

  Diğer üç mezhepte ise, imsak vaktinden önce niyet etmek şarttır. Bu bakımdan, oruçta bu üç mezhepten birini taklit edenin, imsak vaktinden önce niyet etmesi şarttır.

  Unutursa veya oruca başladıktan sonra mezhep taklidini gerektiren bir durum olur da, imsak vaktinden önce niyet etmemiş olursa, artık geriye dönme imkânı olmadığı için, orucunu kurtarabilmek maksadıyla, zaruretten dolayı yine üç mezhepten birini taklit edebilir
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Mezheplere göre imsak vaktinden önce mutlaka niyet etmek gerekmektedir. İmsak vakti dolmadan niyet etmeye dikkat etmek gerekmektedir. Niyet etmeyi unutanlar öğle ezanından bir saat önce niyet ederlerse oruçları sahih olmaktadır.
+ Yorum Gönder