+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hac–Zekat ve Oruç Forumunda İmtihana Girecek Öğrenci Sonra Oruç Tutsa Olur Mu? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  İmtihana Girecek Öğrenci Sonra Oruç Tutsa Olur Mu?
  İmtihana Girecek Öğrenci Sonra Oruç Tutsa Olur Mu hakkında bilgi


  CEVAP
  Oruç tutmak, derslere, imtihana engel olmaz. Bilakis destek olur. Mide çok doyarsa insanın kafası o kadar çalışmaz. Aç olanın zekâsı keskin, anlayışı kuvvetli olur. Bu, daha işin tıbbi yönü. Allahü teâlânın rahmeti ihsanı ise ayrı. Onu akıl almaz.

  Ders için oruç tutmamak haram olur. Ramazan günü oruç tutmak büyük nimettir. Bu nimetten mahrum kalmamalı, oruç tutmayı ganimet bilmelidir. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
  (Ramazanda bir gün oruç tutmayan, onun yerine bütün yıl oruç tutsa, o bir günkü sevaba kavuşamaz.) [Tirmizi]

  Başka zaman ömür boyu oruç tutulsa Ramazanda tutulan bir orucun sevabına kavuşulmaz. Bir hadis-i şerif meali de şöyledir:
  (Allah rızası için bir gün oruç tutan kimseyi Allahü teâlâ, bu bir günlük oruç sebebiyle Cehennem ateşinden 70 yıl uzak tutar.) [Buhari, Müslim, Tirmizi, Nesai, İbni Mace] 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  Sınava girecek olan bir kimse oruç tutması veya oruçluysa bozmaması gerekir.Çünkü sınava girecek olan bir kişi için oruç ona ona mani değildir,tam tersine destek ve yardımcı olur.Bu günü oruç tutmayıp sıav için feda ederse çok yazık etmiş olur çünkü o gün karşılık bir yıl oruç tutsada o güne eşit miktarda sevab kazanamaz.
+ Yorum Gönder