+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hac–Zekat ve Oruç Forumunda Oruçluya mekruh olan ve olmayan şeyler nelerdir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Oruçluya mekruh olan ve olmayan şeyler nelerdir?
  Oruçluya mekruh olan ve olmayan şeyler nelerdir kısaca

  CEVAP
  Mekruh olanlar şunlardır:
  1- Dişleri diş macunuyla fırçalamak mekruhtur, macunsuz mekruh olmaz.

  2- İlaçla gargara mekruhtur. Eğer ağızdaki yara, namazda okumaya mani olursa, ilaçla gargara etmek mekruh olmaz, çünkü özür vardır.

  3- Cünüp olma ihtimali varsa hanımını öpmek mekruh olur.

  4- Ramazan günü, iğne olmak, kendi isteğiyle ağız dolusu kusmak gibi bir sebeple oruç bozulursa, seferdeki yolcu şehrine gelirse, kadının hayzı kesilirse, akşama kadar oruçlu gibi, sakınmaları gerekir, yiyip içmeleri mekruh olur.

  Oruçluya mekruh olmayanlar:
  1- Gece ihtilam olup sahura kalkınca, imsak vaktine az kalmışsa, önce yemek yense, imsak çıktıktan sonra gusledilse, yani oruca cünüpken başlansa sahih olur. Daha sonra gusletmek caizdir.

  2- Bozulursa kefaret olmasın diye, ramazan orucuna imsak vaktinden sonra niyet etmek caizdir.

  3- Ramazanda yatsıdan sonra hanımıyla beraber olunsa daha sonra geç vakitte uyuyup biraz sonra guslederiz dense, uyandıklarında da güneş doğmuş olsa, oruçlarına zarar gelmez; fakat namaz kılmak için ilk fırsatta yıkanmak gerekir.

  4- Orucun aksamaması için hayzı ilaçla geciktirmek caizdir.

  5- Oruçluyken hayzı başlayan kadın, oruçlu gibi durmaz, yiyip içebilir 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  Oruçlu olan bir kimse mekruh olunan hususlardan kaçınmak ve uzak durmak gerekir ancak yapılsada orucu bozma niyetinde olmadığı için bozulmaz.
+ Yorum Gönder