+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hac–Zekat ve Oruç Forumunda Adet ve Oruç Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Adet ve Oruç
  Adet Dömneminde Oruç  Adak orucu tutan kadın adet görürse
  Arka arkaya onbeş gün oruç tutayım diye adak yapan bir hanım, onbeş günü tamamlamazdan önce adet görmüş olursa, yeniden fasılasız oruç tutması gerekir. Bu tuttuğu oruçlar adak yerine geçmez. Araya engel girmiştir. Yeniden tutması gerekir.


  Adet Döneminde Oruç.jpg

  Adet Geçiktirici Hap Kullanmak

  Kadınlar oruçlarını tam tutabilmek için adet dönemlerini geciktirici hap kullanmaları doğru mu?

  Bir zorunluluk olmadığı halde fıtrata müdahale etmek ve sağlığı riske atmak, Din’in “zaruriyyat” olarak kabul ettiği “nefsin/canın korunması” ilkesine aykırıdır…

  Herhangi bir ibadetini eda için kadının hayzı geciktirici ilaç kullanmasına mutlak anlamda cevaz vermek doğru olmasa gerek. Kadının hayız görmesi tabiî/fıtrî bir hadisedir ve zorlayıcı bir durum olmadıkça da tabiî seyrine müdahale edilmemelidir.


  Adetli Kadının Oruçlu Gibi Durması Caiz mi?

  Adet halinde olan bir kadının, oruç tutmadığı halde yemeyip içmeyip oruçlu gibi durması haramdır. Bu durumdaki hanıma oruç tutmak haram olduğu gibi, yemiyerek, içmeyerek oruçlu gibi durması da haramdır. Aynı şekilde oruca niyet edipte tan yeri ağardıktan sonra hayız veya nifas haline giren kadına, akşama kadat oruçlu gibi aç durmak haramdır. Bu durumdaki hanımların gizli yemeleri İslami edeplerdendir.

  Kadın Bugün Adet Olacağım Diye Oruç Tutmazsa

  Adeti belirli olan kadına, kendince adet gelmesi şüpheli olan günde oruç tutmamak caizdir. Eğer görmezse yanız o günü kaza eder. Ancak kadın oruca niyet ettikten sonra "Bu gün adet günümdür" diya kan görmeden orucunu bozarda o gün kan gelmeyecek olursa, hem kaza hem de kefaret gerekir. Bunun için adet gördükten sonra iftar etmek gerekir.

  Ramazan'da Güneş Doğduktan Sonra Adet Görme

  Oruca niyet edip güneş doğduktan sonra adet gören hanımın orucu bozulur. Bu durumda olan hanım yemeğini yer. Adet halinde olan bir hanımın, oruç tutmadığı halde yemeyip, içmeyip oruçlu gibi durması haramdır. Ancak gizili yemesi İslami edeptendir.

  Ramazan'da Güneş Doğduktan Sonra Temizlenme

  Ramazan'da güneş doğduktan sonra adet ve lohusalıktan temizlenen bir kadın, eğer oruca aykırı bir şey yapmamış ise, derhal niyet ederek oruca başlar. Bu şekilde orucunu tutmuş olur.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Adet döneminde oruç tutulmaz şayet adak orucu tutuluyorsa ve kişi arka arkaya oruç tutacağını söylüyorsa ve adet olmuşsa adet bittiğinde tekrardan başlaması gerekir. Ayrıca adet bitti diyerek oruç tutan kadın adet başlama tarihinden 15 gün geçmeden tekrar kan lekesi görürse tuttuğu bütün oruçlar bozulur oruç tutmaya baştan başlaması gerekmektedir.
+ Yorum Gönder