+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hac–Zekat ve Oruç Forumunda Oruç Nimetlerin Kıymetini Öğretir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Oruç Nimetlerin Kıymetini Öğretir
  Bize Verilen Nimetlerin Kıymeti

  Nimet elde iken değeri gereği gibi bilinemez. İnsan sahip olduğu nimetlerin değerini ancak bunlar elden çıktıktan sonra anlayabilir. Fakat iş işten geçtiği için artık bunun yararı olmaz.
  Oruç tutmakla bir süre nimetlerden uzak kalan kimse bunların değerini daha iyi anlar. Sahip olduğu nimetlerden bir süre uzak kalmak insana, onları daha iyi korumasını, israf etmemesini ve nimetleri kendisine veren Allah'a daha çok şükretmesini öğretir. Nimetlere şükür ise onların çoğalmasına vesile olur.

  Allah Tealâ şöyle buyuruyor:

  "Andolsun, şükrederseniz elbette (nimetimi) artırırım." 32

  Oruçlu Sabırlı Olmayı Öğrenir

  Sabır, başarıya ulaşmanın en önemli şartlarından biridir. Sahip olduğu helâl şeylere oruçlu olduğu için el sürmeyen kimse; iradesine hakim olmuş, nefsini zorluklara alıştırarak terbiye etmiş ve üstün bir meziyet kazanmış olur.

  Böyle bir insan hayatta karşısına çıkabilecek sıkıntılar karşısında sarsılmaz, bunlara kolaylıkla sabreder ve güçlükleri yenerek başarıya ulaşır. Acılı ve üzüntülü durumlar karşısında sabır ve tahammül göstererek soğukkanlılığını korur.

  Orucun askerlik ve yurt savunması bakımından da ayrı bir önemi vardır. Savaş zamanlarında cephedeki asker, yiyecek ve içecek bulamadığı zaman açlığa ve susuzluğa katlanmak zorunda kalabilir. oruç tutmaya alışmış olanlar, böyle zorluklara daha kolay dayanırlar. 2. Emine
  Devamlı Üye

  Kişi kayıp vermedikçe değer bilmez oruç da öyle Yüce Allah(cc) insanlar nimetin değerini bilsin aç kalanların da halini anlasınlar diye ramazan ayını bize bahşetti. Kıymet bilelim diye.
+ Yorum Gönder