+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hac–Zekat ve Oruç Forumunda Umreye giden hacca gitmek zorunda mı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Umreye giden hacca gitmek zorunda mı

  Hacca gitmeden umreye giden kimseye, hacca gitmek farz olur mu


  İmkân bulan bir kişinin ömründe bir defa umre yapması sünnet-i müekkededir. Arife günü ile kurban bayramının ilk dört gününde umre yapmak tahrimen mekruhtur. Bunun dışında yılın her gününde umre yapılabilir.

  Şevval ve Zilkade aylarıyla Zilhicce’nin ilk on günü hac mevsimidir. Hac mevsimi dışında umre yapan bir müslümanın sırf Kâbe’yi görmüş olması sebebiyle kendisine hac farz olmaz.

  Umresini hac mevsimi içerisinde yapan bir kişi, orada Zilhicce’nin onuna kadar bekleyebilir. Bunun için bir hac yapma imkânı elde etmiş sayılır. Bu şekilde hac yapma fırsatı doğmuşken hac yapmayan müslümanlar bundan sorumlu olurlar.

  Umre yapmak için uzak yerlerden Mekke-i Mükerreme’ye giden müslümanlar daha önce haccetmemişlerse umrelerini hac mevsimi dışında yapmalıdırlar. Hac mevsimi içerisinde umre yaparlarsa bu taktirde hac günlerine kadar bekleyip hac ibadetini de yerine getirmelidirler.
 2. Gamze
  Devamlı Üye

  Umre ile hac ibadeti ayrıdır.ikisininde yapılması gereken farklı durumları vardır.Sevapları heyecanı çok farklıdır.Allah herkese o mübarek topraklara basmayı nasip etsin inşallah (amin)
+ Yorum Gönder