+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hac–Zekat ve Oruç Forumunda Fıtır sadakası ramazandan sonra da verilebilir mi? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Fıtır sadakası ramazandan sonra da verilebilir mi?

  Fitre bayramdan sonra verilir mi  Peygamberimizin hadislerine göre fıtır sadakasının, bayram namazından önceki zamana kadar verilmesi gerekir. Bundan sonra verilen sadaka, artık fıtır sadakası değil, Ramazan dışında verilen diğer sadakalar hükmüne geçer. Konuyla ilgili bir hadis şöyledir:

  “Kim fıtır sadakasını bayram namazından önce verirse bu, makbul bir zekât olur. Kim de namazdan sonra verirse sadakalardan bir sadaka olur.” (Ebu Davud, Zekat, 18)

  Zekat veya fitre veren kişinin içten niyet etmesi yeterlidir. Fitreyi verirken “bu benim fitremdir” demesine kesinlikle gerek yoktur. Hatta sadaka alan kişiyi incitmemek için özellikle söylenmemesi daha iyi olur. Bazı Maliki fakihlere göre fakirleri inciteceğinden verilen şeyin sadaka veya zekat olduğunun söylenmesi mekruh kabul edilmiştir.

  Fitre alan kişinin de aldığı şeyin fitre olduğunu bilmesi gerekmediği gibi yapması gereken herhangi bir görev de yoktur.
 2. Kesume
  Devamlı Üye

  Peygamber efendimiz s.a.v hadisi şeriflerin de fıtır sadakasının ramazan ayından önce verilmesi gerektiğini ramazan da verilen fıtır sadakasının fıtır sadakası değil normal Ramazan dışında verilen diğer sadakalar hükmüne geçtiğini belirtmiştir.
+ Yorum Gönder