+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hac–Zekat ve Oruç Forumunda Alkollü iken oruç tutulabilir mi? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Alkollü iken oruç tutulabilir mi?


  İçkiliyken Oruç Tutmanın Hükmü


  Alkollü içkiler ve uyuşturucu maddeler dinen haram kılınmıştır, bu nedenle bir Müslüman’ın alkollü içki içmesi ve uyuşturucu kullanması düşünülemez. Ancak bu haramı işleyen kişi, bunun haramlığını inkar etmediği müddetçe Müslüman’dır; bu nedenle ibadetleri yerine getirme mükellefiyetinden kurtulamaz. Zira her emir ve yasak müstakil bir borçtur.

  Bununla birlikte ibadet bir idrak ve şuur işidir. Bunun içindir ki, bütün ibadetlerde Müslüman ve buluğ çağına ulaşmanın yanında akıllı olmak şart koşulmuştur. İbadetlerin makbul olması için, ibadet niyetiyle ve ihlasla yapılması gerekir. Bu nedenle oruç tutacak kimsenin ne dediğini, ne yaptığını bilecek kadar ayık olması, aklının başında olması gerekir. 2. Emine
  Devamlı Üye

  İnsan alkollü iken aklı başında olmaz yani kendinde değildir. Bu yüzden ne yaptığı ibadeti yadırgar nede tutuğu orucun. Tutamaz demiyorum ama tuttuğu orucun bir anlamı olmaz, alkol dinimizde zaten haram kılınmıştır. Hele ki ramazan ayında içiliyorsa. Kişinin şuuru yerinde değilidir zaten.
+ Yorum Gönder