+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hac–Zekat ve Oruç Forumunda Oruç Hapı Caiz mi? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Oruç Hapı Caiz mi?
  Oruç Hapının Kullanılması Mekruh mu?
  Oruç Hapı Caiz mi.jpg
  Ramazan ayının gelmesi ile müslümanlar uygun oldukları ölçülerde oruç ibadetlerini yerine getirmeye çalışıyorlar. Özellikle uzun yaz aylarına denk gelen Ramazanlarda oruç tutmak bir hayli sıkıntılı olabiliyor. Geçtiğimiz yıllarda Amerika’da satışa sunulan ve artık ülkemize de getirilmiş olan oruç hapı adı verilen takviyelerle ilgili merak edilenler bir hayli çok.
  Oruç hapı olarak adlandırılan bu formülün vücudun açlık ve susuzluk hissini frenlediği ve saf bitkisel maddelerden üretildiği söylenmektedir. Vücuda açlık ve susuzluk hissi veren enzimlerin üretilmesini geciktirir. Özellikle uzayan saatleri ile yaz ramazanlarında etkili olduğu söylenen bu ürünün insan sağlığı için çok faydalı maddeler bulundurduğu, lezzetinin asla kötü olmadığı ve müslümanlara yasak olan maddeler içermediği bildirilmektedir

  Oruç hapı olarak lanse edilen bu ürünler büyük ölçüde değişik vitamin ve mineraller içerdiğinden vücuttaki eksiklikleri de giderir. İçinde doğal olmayan herhangi bir madde bulundurulmadığı söylenmektedir. 18 yaşından küçükler için önerilmez. İlacın işe yaraması için düzgün bir metabolizmada 4-5 günlük bir alışma süresine ihtiyaç vardır.

  Vücut ağırlığı için gerekli tablet sayısının alınmaması, oruç açıldıktan sahura kadar olan sürede yeterli miktarda su içilmemesi ve ilacı kullanmaya başlayalı çok kısa bir süre olmuş olması ilacın etkisiz kalmasına neden olabilir.

  Oruç hapı için din adamlarının görüşü ise bunun bir vitamin-besin takviyesi olduğu, içeriğinde haram maddeler olmadığı takdirde ve iftar-sahur arasında yani yemek ve içmek serbestken alındığı takdirde oruca zarar verici bir durumun olmayacağı yönündedir. 2. Emine
  Devamlı Üye

  Oruç hapı kötü maddeler içermediği takdirde herhangi bir zararı yok. Sahur da veya iftarda içilse surun olmaz ancak bana sorarsanız orucun amacı zaten nefsimize sahip çıkmak eğer rahatsızsanız ve oruç tutarken çok kötü oluyorsanız kullanabilirsiniz. Yok eğer zorluk çekmemek için içiyorsanız içmeyin bence.
+ Yorum Gönder