+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hac–Zekat ve Oruç Forumunda Oruç kefareti var mıdır? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Oruç kefareti var mıdır?
  Oruç kefareti var mıdır kısaca bilgi

  Geceden niyetli orucunu, kasten bozana kefaret lazım geldiği din kitaplarının hepsinde yazılıdır. Kütüb-i sitte isimli meşhur altı hadis kitabından Buhari, Müslim, Ebu Davud, Tirmizi ve Nesai'de mevcuttur. En kıymetli bu beş hadis kitabına inanmayan eğer misyoner değilse cahil veya hain birisidir. Hazret-i Ebu Hüreyre'nin rivayet ettiği hadis-i şerif şöyledir:
  Bir kimse, Peygamber efendimize gelerek, (Helak oldum ya Resulallah) dedi. Peygamber efendimiz, ne olduğunu sordu. O da Ramazan orucunu kasten bozduğunu söyledi. Peygamber efendimiz, bir köle azat etmesini bildirdi. Kölesi olmadığını bildirince, aralıksız iki ay oruç tutmasını emretti. Bunu da yapamayacağını bildirince, fakir doyurmasını bildirdi.
  Oruç kefareti var mıdır.jpg
  İslam âlimleri de, geceden niyetli orucunu bir mazeretsiz kasten bozan kimsenin kefaret olarak, varsa bir köle azat etmesini, yoksa peş peşe 60 gün oruç tutmasını, oruç da tutamazsa, 60 fakiri doyurmasını bildirmişlerdir. (Redd-ül Muhtar)

  Peygamber efendimizin bildirdiği hükmü kabul etmeyen, Allahü teâlânın emrini kabul etmemiş olur. Çünkü Kur'an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
  (Resule itaat eden, Allah’a itaat etmiş olur.) [Nisa 80]
 2. Zahra
  Üye

  Ramazan ayında Oruçlu iken bilerek yiyip, içmek veya orucu bozacak başka şeyleri bilerek yapan kişi Ramazandan sonra orucunu bozduğu günlerin sayısı kadar oruç tutar ve ayrıca da Kefareti olarak da iki ay boyunca ara vermeden oruç tutmaktır.
+ Yorum Gönder