+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hac–Zekat ve Oruç Forumunda Yapılan hayırların kaynağına bakmadan istediğimiz yere harcayabilirmiyiz Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Yapılan hayırların kaynağına bakmadan istediğimiz yere harcayabilirmiyiz


  Yapılan hayırların kaynağına bakmadan istediğimiz yere harcayabilir miyiz
  hakkında geniş bilgi


  Hayır ve hasenatın kaynağına bakılmadan, verilen malın veya paranın nereden kazanıldığına bakılmadan, meşru-gayri meşru düşünülüp araştırılmadan kabul edilip gerek müessese gerekse ihtiyaç duyulan herhangi bir şey için kullanılması doğru mudur?


  Yapılan hayırların kaynağı.jpg


  Cevaplar

  Hassas bir konudur. Haram yollardan kazanılan bir para, hayra harcanmaz. Herhangi bir şekilde eline kirli para geçen insanın bunu nerelere harcayacağı bellidir. Hakkı olmadığı halde para isteyen yerlerde vs. harcanır. Temel itibariyle halktan gelen bu paranın tekrar halka çevrilmesi manasında devlete vergi olarak verilebilir.

  Kazancı tamamen haram olan biriyle ilgilenilmekle beraber herhangi bir nakdi yardım istenmemesi gerekir. Israrla verirse, denilen türde yerlere harcanır. Bir insanın haram kazancıyla beraber helal kazancı da varsa, kendisinden alınan paranın helal kazançtan olduğu kabul edilir ve kendisiyle ilgilenilir.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Yapılan hayır için harcanan paranın nereden geldiğine bakılması gerekmektedir. Yapılan hayırlarda para veren kişinin hem hayırlı yerden geliri varsa hemde haram yerden geliri varsa verilen para helal gelirden kabul edilerek kullanılır.
+ Yorum Gönder