+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hac–Zekat ve Oruç Forumunda Toprak ürünlerinden ne kadar zekât verilir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Toprak ürünlerinden ne kadar zekât verilir
  Toprak ürünlerinden ne kadar zekât verilir hakkında bilgi
  Cevaplar

  Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) muhtelif hadis-i şeriflerde ziraî mahsullerin zekâtını açıklamıştır. Bir yerde: “Yağmur ve nehir sularıyla sulanan toprak mahsüllerinde öşür (onda bir); kova ile sulananlarda ise yarım öşür (yirmide bir) vardır.” buyururken başka bir hadis-i şeriflerinde; “Nehir ve yağmur sularının suladığı şeylerden öşür (onda bir) alınır. Hayvanla sulananlardan öşrün yarısı (yirmide bir) zekât alınır.” buyurmak suretiyle duruma göre toprak ürünlerinden onda bir (1/10) veya yirmide bir (1/20) zekât alınacağını ifade etmiştir.

  Fıkıh kitaplarında da izah edildiği gibi, bir masraf yapılmaksızın yağmur ve nehir sularıyla sulanan toprakların mahsulünden onda bir zekât verilmelidir. Ancak her ne yolla olursa olsun toprağın sulanması için masraf yapılıyorsa verilmesi gereken zekât yirmide bir olur.
 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  Toprak ürünlerinde Allah'ın indirdiği bereketli yağmurlarıyla zekat verilmesi gerekir şöyleki bir toprak ürününde onda biri verilmesi gerekir.ancak bir yerde yağmur yağmıyorsa ve orada kendi sularıyla sularlarsa o mahsülün yirmide bir verilmesi yeterlidir.
+ Yorum Gönder