+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hac–Zekat ve Oruç Forumunda Ticaretle uğraşan bir kimse zekâtını nasıl hesaplar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Ticaretle uğraşan bir kimse zekâtını nasıl hesaplar
  Ticaretle uğraşan bir kimse zekâtını nasıl hesaplar kısaca
  Cevaplar

  Ticaret yapan bir kimse devamlı mal alıp satacağından dolayı, mallarının sene içinde azalıp çoğalmasına itibar etmez. Sene başında nisap miktarına ulaşıyorsa, sene sonunda elinde bulunan mallardan zekât verir. Ticaretle uğraşan bir kişi, sahip olduğu paraları, alacaklarını ve borçlarını da hesaplamalı ve ona göre zekâtını vermelidir. Yani elinde bulunan ticaret mallarının yanında nakit paralarını veya varsa altınlarını ve alacaklarını da hesaplamalı, daha sonra varsa borçlarını çıkardıktan sonra kalan miktardan zekât vermelidir.

  Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi nisap miktarını bulan ticaret mallarının verilmesi gereken zekât oranı kırkta birdir. 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  Bir tüccar mallarından sene başında malları çoğaldıysa veya nisab miktarını aşıyorsa bu mallara karşılık sene sonunda zekat vermelidir.Ticaretle uğraşan bir kimse gelir ve giderleri hesaplayarak zekatını verilir.
+ Yorum Gönder