+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hac–Zekat ve Oruç Forumunda Hisse senetleri ve tahvillerin zekâtı nasıl verilir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Hisse senetleri ve tahvillerin zekâtı nasıl verilir

  Hisse senetleri ve tahvillerin zekâtı nasıl verilir hakkında

  Cevaplar

  Hisse senedi herhangi bir şirketteki ortaklık payını belirleyen bir belgedir. Çeşitli şirket ve guruplar tarafından çıkarılıp menkul kıymetler borsasında alınıp satılan hisse senetleri ticaret malı gibi olduğundan, bunların değerleri üzerinden kırkta bir zekât verilmelidir.

  Ancak bir şirketin kâr ve zararına ortak olmak için yatırım maksadıyla alınmış hisse senetlerine gelince;

  Şirket mal alıp satmak suretiyle ticaret yapıyorsa, böyle bir şirketin hisse senetlerine sahip olan kimse de, senetlerin değeri üzerinden zekât verir.


  Hisse senetleri.jpg

  Şirket, sanayi veya işletmecilik yapıyor ve sermayesi makine, alet ve araçlara bağlanmış ise, böyle bir kuruluşa ortak olan kimse zekâtını, elindeki hisse senetlerinin değeri üzerinden değil, yıllık kazancından vermesi gerekir. Çünkü bu kimse ticaret için değil, gelirinden istifade etmek için hisse senedi almıştır.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Hisse senedi alımının haram olduğunu ve faize girdiğini söyleyenler vardır ama hisse senedi mal gibi alınıp satıldığı için haram değildir hatta zekatı bile verilebilmektedir. Hisse senetleri şirketten alındığı için 40 ta biri için zekat çıkarılabilir.
+ Yorum Gönder