+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hac–Zekat ve Oruç Forumunda Paranın zekâtı nasıl hesaplanır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Paranın zekâtı nasıl hesaplanır

  Paranın zekâtı nasıl hesaplanır kısa bilgiler

  Cevaplar

  Günümüzde en önemli alış-veriş ve ticaret aracı olan paralar da zekâtı verilmesi gereken mallar arasındadır. Paraların gerek nisap miktarı gerekse verilmesi gereken zekât miktarı altın ve gümüşle aynıdır. Buna göre, 85 gr. altın değerinde parası olan kimsenin üzerinden bir sene geçtikten sonra bu parasının kırkta birini zekât olarak vermesi gerekir.

  Nakit paralar, çek, senet ve hisse senedi gibi kıymetli evrak, altın ve gümüşler ve bir de ticaret malları aynı kategoride değerlendirilir. Yani bunlardan herhangi birinden veya hepsinden sahip olduğu mal toplamda 85 gr. altın değerine ulaşıyorsa bu kişiye zekât düşer. Mesela bir kişinin, 20 gr. altını, 30 gr. altın değerinde parası ve 35 gr. altın değerinde de ticaret eşyası bulunsa bunların toplamı 85 gr. altına ulaştığı için bu kişinin sahip olduğu mallarının zekâtını vermesi gerekir.
 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  Para günümüzde en çok kullandığımız ihtiyaç giderici değerli madenlerdir.Paranın gerek nisap miktarına göre gereksede zekat miktarı ile altın ve gümüşle aynı değerdedir.buda 85 gr.altın değerinde kimsenin parası olan üzerine bir yıl geçtikten sonra bu paranı kırkta birini zekat olarak verilmesi gerekir.
+ Yorum Gönder