+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hac–Zekat ve Oruç Forumunda Zekat Farz Kılındığı Ayet Hangisidir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Zekat Farz Kılındığı Ayet Hangisidir
  zekat farz kılındığı ayet hangisidir kısaca 2. Zeyneb
  Bayan Üye

  Zekat Farz Kılındığı Ayet Hakkında bilgi


  Zekat sözlükte bereket, artış ve arınma anlamlarına gelen Arapça bir sözcüktür. Batınî anlamda ise zekat mal biriktirmemek elindekini fakirle bölüşmek ve dahi paylaşmaktır.
  Zekat Farz Kılındığı Ayet.jpg
  Zekatın, hicretin 2. ila 5. yılları arasında inananlar üzerine yazıldığı / farz kılındığı bilinmektedir.

  Kur'an-ı kerim'de Zekat'ın farz kılındığı ayetler şunlardır

  “ Onların mallarında isteyenler ve yoksunlar için bir hak vardı” ( Zariyat Suresi,19 )

  Zekatın kimlere verileceğinin bildirildiği ayette ise şöyle denilmektedir:

  “ Sadakalar / Zekat malları Tanrı’dan bir farz olmak üzere yalnızca şunlar içindir: Yoksullar, düşkünler, zekatla ilgilenmeye görevli kimseler, kalpleri yakınlaştırılıp ısındırılacak olanlar, özgürlüğünü yitirmiş olanlar, borçlular, Allah yolundakiler, yolda kalmış olan kimseler…” ( Tevbe Suresi, 60 )


  Bu manada Zekat demek fakire fukaraya yolda kalmışa, yardımdır zekat kapıya geleni boş göndermemektir zekat mal biriktirmemektir. zekat, paylaşmak. paylaşmak paylaşmaktır

  zekat acaba sadece maddi varlığın paylaşılması mıdır* hayır değerli canlar alim ilminden zekat verir zengin malından zekat verir. Cümle eren ve evliya hakk'ın gönüllerine nakşettirdiği ilahi mesajdan zekat verir. insanlığa nuru saçar.

  Kur'an-i zahiri anlamlandırmak, bizi yanlışa götürür bu nedenle zekat denince geleneksel islam ekollerindeki malından şu kadar mülkünden bu kadar köpeğe kemik niyetine verilen sadaka anlayışı batıni islam anlayışında yoktur.

+ Yorum Gönder


zekatın farz kılındığı ayet,  zekatın farz olduğunu bildiren ayetler,  zekatın farz olduğunu bildiren ayet,  zekatin farz kilindigi ayet,  oruç ve zekatın farz kılındığı ayet,  orucun farz oldugunu bildiren ayet