+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hac–Zekat ve Oruç Forumunda İğne, Diş Çektirme Ve Misvak Orucu Bozarmı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  İğne, Diş Çektirme Ve Misvak Orucu Bozarmı
  İğne, Diş Çektirme ve Misvak Orucu Bozarmı kısaca 2. Dilan
  Devamlı Üye  İğne, Diş Çektirme Ve Misvak Orucu Bozarmı hakkında genel bilgi

  İğne

  İmam-ı Azam'a göre ister ağız yoluyla, ister iğne yoluyla olsun mide ve dimağa bir şey ulaşınca orucu bozar. Fakat Ebu Yusuf ve İmam Muhammed'e göre ağız yoluyla mideye girmeyen şey orucu bozmaz. Tercih edilen görüş İmam-ı azam'ın görüşüdür. Oruçlular iğnelerini iftardan sonra yaptırmalıdır. Fakat mecbur kalırlarsa İmam Ubu Yusuf ve İmam Muhammed'in içtihadına uyabilirler. Buna göre oruçları bozulmaz. Fakat ihtiyaten, İmam-ı azam'ın görüşünü benimserlerse iğneden sonra yinede oruçlarına devam eder. Ramazan'dan sonra da o orucu kaza ederler. Özellikle gıda maddelerini içeren besleyici iğne yaptıranların, İmam-ı azama'a göre oruçlarını kaza etmeleri gerekir.
  misvak-orucu-bozar-m-.jpg
  Diş Çektirmek

  Diş çektirmek orucu bozmaz. Fakat dişin yerinden akan kan ağızdaki tükürükten çok olur, tadı ağzın her tarafına dağılır ve yutulursa oruç bozulur, kaza gerektirir. Diş çekimi için kullanılan iğne de diğer iğneler gibidir.

  Misvak

  Misvak, fırça ve macunun tadı hissedilirse bunları kullanmak mekruhtur. Eğer macun boğaza kaçar ve tadı hissedilirse orucu bozar, kaza gerekir. Dişleri yıkarken misvak, fırça ve macunun tadını hissetmezse mekruh da değildir

+ Yorum Gönder