+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hac–Zekat ve Oruç Forumunda Altın, gümüş, nakit para ve ticaret mallarının zekatı nasıl hesaplanır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Kadir
  Devamlı Üye

  Altın, gümüş, nakit para ve ticaret mallarının zekatı nasıl hesaplanır
  Altın, gümüş, nakit para ve ticaret mallarının zekâtı nasıl hesaplanır kısaca

  Altın, gümüş, nakit para ve döviz gibi değerleri olan bir aile reisi, bir aylık veya bir yıllık mutat aile masraflarını ve borçlarını düşüp, kesin alacaklarını ekledikten sonra elinde 96 gr. altın değerinden daha fazla meblağ kalır ve üzerinden de bir yıl geçmiş bulunursa yüzde iki buçuk üzerinden zekât vermesi gerekir.

  Alıp satmak amacıyla elde bulunan mallara ticaret malı (uruz) denir. Bu amaçla elde bulunan tüm iplik ve tekstil ürünleri, gıda maddeleri, temizlik malzeme ve deterjanları, konfeksiyon ürünleri, market ve süper marketlerde satılan meşru bütün mallar, acente, distribütör ve galericilerin ellerinde kendi mülkiyetlerinde bulunan araçlar, yedek parça ve benzeri ürünleri satanlar zengin olarak üzerlerinden bir yıl geçince, sözü edilen ticaret mallarının ve ellerindeki nakit paranın yüzde iki buçuğu zekât olarak tahakkuk eder. Bu zekâtı mal olarak verebilecekleri gibi, peşin bedeli üzerinden hesap çıkarmak suretiyle para karşılıklarını da verebilirler. O yıl zarar etseler bile ellerinde kalan mal, nisabın üzerinde olduğu sürece zekâtını hesaplayıp vermek gerekir. Buna göre zekât kârdan değil sermayenin bütünü dikkate alınarak verilir.

  Komisyon usulü çalışan ve zengin durumunda bulunan emlâkçi, galerici, kabz-ı mal gibi esnaf, yıllık geliri üzerinden yine %2,5 zekâta tâbi olur. Ancak sermaye ile emlâk veya müteahhitlik işi yapanlar kendi mülkiyetine aldıkları arsa, daire, dükkân vb. yerleri satışa arzetmiş durumda oldukları takdirde, bunlar da ticaret malı sayılır ve kıymeti üzerinden %2,5 zekât gerekir.

  Kirada olan daire, dükkân, arsa, işyeri, depo vb. akarlar veya otomobil, kamyon, tir, uçak, gemi vb. taşınırlar ise kira geliri üzerinden yıl sonunda elde ne kalırsa, bunun %2,5'u üzerinden zekâta tâbi olur. 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  Altın gümüş veya nakit paralar için zekatlar ilk olarak aile gelirlerini ve giderlerini hesaplayarak elinde kalan 96.gr altın değerinden daha fazla meblağ kalır ve üzerinden bir sene geçmiş olursa yüzde 2.5 vermesi gereklidir.
+ Yorum Gönder