+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hac–Zekat ve Oruç Forumunda Oruçluyken Ağız Kokusu Nasıl Önlenir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Fatma
  Administrator

  Oruçluyken Ağız Kokusu Nasıl Önlenir
  Oruçluyken Ağız Kokusunu Önlemenin Yolları


  Oruçluyken Ağız Kokusu Nasıl Önlenir.jpg


  Ramazan'da tüm gün süren açlık ve sıvı tüketimi olmamasının ağız kokusuna neden olduğunu anlatan Dentaluna Diş Kliniği’nden Diş Hekimi Arzu Yalnız Zogun, orucu bozmadan bu olumsuz durumdan kurtulabilmenin en pratik yolunun sıvıyı yutmamak kaydıyla dişleri fırçalamak olduğunu söylüyor. Zogun, “Ramazan’da da dişlerinizi fırçalayarak ağız kokusunu önleyebilirsiniz. Gün içinde de macunsuz rahatlıkla fırçalama yapıp ağzınızı çalkalayabilirsiniz” diyor.

  Kötü ağız kokusunun hem oruç tutan kişiyi hem de çevresini rahatsız ettiğini ifade eden Diş Hekimi Arzu Yalnız Zogun, ağız kokusunun nedenlerini şöyle anlatıyor:

  "Fizyolojik olarak her sağlıklı bireyde, sabah uyandığında sindirim kanalında biriken gazlar veya dil sırtında üreyen bakteriler nedeniyle ağız kokusu meydana gelir. Ağız kokusunun yüzde 87'si dilden ve diş eti iltihabından kaynaklanır. Bu tip vakalar hekim tarafından yapılan ilk muayenede kolayca belirlenebilir. Diğer taraftan ağız kokusu, sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonların, şeker, böbrek yetmezliği ve metabolizma bozukluğu gibi hastalıkların habercisi de olabilir.

  Zogun, orucu bozmadan ağız kokusu gidermenin yollarını da şöyle anlatıyor:

  "Önemli olan tükürüğü nötralize edecek gıdalar almak. Bu gıdaların başında bol su tüketmek geliyor. Sahurda çok fazla çay ve kahve tüketmeyin. İftar ve sahurda bol bol su içerek tükürük yapısını daha akışkan hale getirebilirsiniz. Sahurda yemeğin ardından ağızda bir süre oruç vakti başlayana kadar karanfil veya taze nane taşınabilir. İftar ve sahurda uygun yiyeceklere ve içeceklere tarçın katılabilir. Ayrıca diş aralarında kalan yiyecek artıklarından kurtulmak için diş ipi kullanmaya özen gösterin.” 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Ramazan ayında ağız kokusu kaçınılmaz olmaktadır. Ramazanda çok sorun olan bu durumu önlemenin pek yolu olmasa da hafifletmek mümkün ramazanda sahurda sıvı gıdalar tüketerek yada nane vb yeşil yapraklı sebzeleri çiğ tüketerek ve sahurdan sonra mutlaka dişlerimizi fırçalayarak ağız kokusunun oluşumunu azaltabiliriz.
+ Yorum Gönder