+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hadisler Forumunda Iyilik ve ibadetlerle ilgili hadisler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. MEGASXL
  Devamlı Üye

  Iyilik ve ibadetlerle ilgili hadisler

  Iyilik ve ibadetlerle ilgili hadisler nelerdir


  KARDEŞLERİM ''BU HADİSLERİ ^^MÜJDELİ HADİSLER 1^^ KİTABINDAN ALDIM. KENDİM YAZDIĞIM İÇİN HADİSLERİN YAZIMINDA HATA OLMUŞ OLABİLİR. İNŞALLAH ALLAH(CC) BU HADİSLERİ YERİNE GETİRMEYİ NASİP EDER

  ALLAH(cc) Resulü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
  ****''ALLAH'ın katında, bir müslüman kardeşinin gönlüne, sevinç ve inşihar(mutluluk,sevinç) sokmandan daha sevimli bir şey yoktur'' (Ramuz el-Ehadis)

  ****Hz. Enes'ten: Medineli müslümanların yani Ensar'ın içinden bir insan yine onlara imamlık yapardı. bu adam her ne zaman namaza başlayacak olursa mutlaka 'kul huvallahu Ehad' süresini okurdu; ondan sonra diğer süreleri okurdu. her rekatta bunu böyle yapardı. arkadaşları bir gün ona: ''sen bu süre ile başlıyorsun sonra onunla yetinmeyip başka bir süre daha okuyorsun. ya sadece onu oku yada bırak başkasını oku!'' dediler.
  O adam: ''ben onu okurum ve asla da bırakmam; siz bana imamlık yaptırdığınız sürece ben ancak onu okurum isterseniz benim yerime size başkası namaz kıldırsın'' dedi. Ensar toplulugu aralarında ondan daha üstün kimseyi bulamadıkları için, başkalarının kendilerine imamlık yapmalarını istemediler. Bir gün Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem'e gelip bu durumu da bildirdiler. ALLAH(cc) Resulu sallallahu alleyhi ve sellem, o adama şöyle dedi:
  ---''Ey filan! arkadaşlarının teklifini kabul etmene mani olan şey nedir? neden her rekatta bu sureyi okumak ihtiyacını duyuyorsun?''
  o adam: 'ne yapayım ben bu sureyi çok seviyorum!' deyince HZ. peygamber(s.a.v.) ona şöyle buyurdu: ''senin bu sureyi sevmen, seni mutlaka cennete sokacaktır'' (TİRMİZİ, BUHARİ)

  ****''Yolda insanlara eziyet veren bir diken dalını koparıf yolan kişiyi, cennette o ağacın arasında yürürken gördüm.'' (BUHARI, MUSLİM, TİRMİZİ)

  ****HZ. ebu umame'den:
  bir adam cennete girdi, kapısında şöyle bir yazı gördü: verilen sadakanın karşılığı on sevap, ödünç olarak verilen paranın karşılığı ise on sekiz sevaptır'' (TABERANİ, EL-MU'CEMU'L-KEBİR
  'DE)
  ibni mace hz. enes'ten şu ilaveyi de nakleder: dedim ki ey cebrail aleyhisselam! neden ödünç para sadakadan daha üstün oluyor? Cebrail aleyhisselam cevap verdi: ''çünkü dilenci dilenirken yanında para bulunabilir. ama ödünç para isteyen kişinin mutlaka bir ihtiyacı vardır da onun için istemiştir''

  ****hz. Ebu Hureyre'den:
  ''kim sabah namazını kılarsa artık o kişi ALLAH(cc)'ın himayesinde olur. ALLAH(cc) kendi himayesine aldığı kişiyi de mutlaka korur'' (TİRMİZİ)

  ****HZ. EBU SAİD'DEN:
  ALLAH(CC) resulü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu: ''kim abdest alıp da: ^Sübhaneke ALLAHümme ve bihamdik. Estağfiruke ve etübu ileyk^ (ALLAH(CC)'ım! seni hamdinle tesbih ederim. günahlarımın bağışlanmasını senden dilerim ve sana tövbe ederim.) derse, bu bir kağıda yazılı olarak mühürlenir. Arş'ın altına kaldırılır. kıyamet gününe kadar o kağıt korunur'' (REZİN)

  ****HZ. ebu mesud'dan: ''kim geceleyin Bakara süresinin son iki ayetini okursa bu iki ayet o gece ona yeter(de artar)'' (BUHARİ, MÜSLİM, EBU DAVUD, TİRMİZİ)

  ****Biriniz ALLAH(CC) için bir sadaka vermek istediğinde, onu annesi ve babası namına versin. ozaman, anne ve babasının sevabından hiçbir şey eksilmeden, o kişi de aynı sevabı alır'' (RAMUZ EL-EHADIS)

  ****HZ. OSMAN'DAN: kim gayet güzel bir abdest alırsa, tırnaklarının altına varıncaya dek, vucudundan bütün günahları çıkar.'' (MÜSLİM)


  ****HZ. İBNİ ÖMER'DEN: 'KUL NAMAZA DURUNCA, GÜNAHLARI BAŞINA VE OMUZUNA KONUR. RÜKÜ VE SECDEYE KAPANDIKÇA O GÜNAHLAR DÖKÜLÜR.'' (TABERANİ, BEYHAKİ)


  ****HZ. İBNİ ÖMER'DEN: ALLAH(cc) Resulü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
  ''kim hac görevini yapıp da ölümümden sonra benim kabrimi ziyaret ederse, sanki beni sağ iken ziyaret etmiş gibi olur'' (TABERANİ, EL-MU'CEMU'L KEBİR VE'L-EVSAT'TA)


  ****HZ. EBU ZER'DEN: ALLAH(cc) Resulü sallallahu aleyhi ve sellem İLE BİR GÜN KIŞ AYINDA DIŞARIDA GEZİYORDUK. AĞAÇLARIN YAPRAK DÖKÜMÜYDÜ. HZ. PEYGAMBER(SAV) YAPRAKLARI DÖKÜLEN BİR AĞAÇ DALINI ELİNE ALDI VE DEDİ Kİ: 'EY EBÜ ZER!''
  BEN ''BUYUR ALLAH'IN(CC) RESULÜ! DİYE CEVAP VERDİM. ŞÖYLE BUYURDULAR:
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Çevremizdeki insanlara iyilikle muamele etmemiz gerekmektedir. İbadet dinimizin emirlerindendir. Allahın yapacağımız ibadetlere ihtiyacı yoktur ama kullarının kendileri için ibadet etmeleri gerekmektedir. Kişi ne kadar çok ibadet ederse o kadar haramdan korunmuş olacaktır.
+ Yorum Gönder


iyilik ile ilgili hadisler,  ibadetlerle ilgili hadisler,  ibadet ile ilgili hadisler,  ibadetle ilgili hadisler,  ibadetler ile ilgili hadisler,  ibadetle ilgili ayetler