+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hadisler Forumunda Hadisler- adalet ile ilgili hadisler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Hadisler- adalet ile ilgili hadisler

  Adalet ile ilgili hadisler nelerdir


  Ebu Musa radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam aramızda ayağa kalkıp şu beş cümleyi söyledi:

  Allah Teala Hazretleri uyumaz, zaten O’na uyku da yakışmaz. Kıstı (tartıyı, rızkı) indirir ve kaldırır. Geceleyin yapılan amel, gündüzleyin yapılandan önce; gündüzleyin yapılan amel de geceleyin yapılan amelden önce Allah’a yükseltilir. O’nun hicabı nurdur. Eğer o perdeyi açacak olsa, veçhinin sübuhatı, basarının ihata ettiği bütün mahlükatını yakardı.”  Hz. Ebu Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhisalatu vesselam buyurdular ki: “Sizden biri kardeşiyle dövüşünce yüze vurmaktan sakınsın.”
  Müslim’in rivayetinde şu ziyade var: “…zira Allah Adem’i kendi sûretinde yaratmıştır.”

  Hz. Enes radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam şu duayı çok yapardı:

  “Ey kalbleri çeviren Allahım! Kalbimi dinin üzerine sabit kıl!” Ben (bir gün kendisine):

  “Ey Allah’ın resûlü! Biz sana ve senin getirdiklerine inandık. Sen bizim hakkımızda korkuyor musun?” dedim. Bana şöyle cevap verdi: “Evet! Kalpler, Rahman’ın iki parmağı arasındadır. Onları istediği gibi çevirir.”

  Hz. Ebu Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam’ı şu ayetleri okurken işittim. (Mealen): Hiç şüphesiz Allah size emanetleri ehline teslim etmenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder. Allah size ne güzel öğüt veriyor. Şüphesiz Allah işitir ve görür” (Nisa 58). Bu sırada Resûlullah aleyhissalatu vesselam’ın baş parmağını kulağına, onu takib eden (şahadet) parmağını da gözünün üzerine koyduğunu gördüm.”
 2. Acil

  Hadisler- adalet ile ilgili hadisler isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder