+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hadisler Forumunda Cuma'nın Önemine Dair Hadis-i Şerifi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Cuma'nın Önemine Dair Hadis-i Şerifi

  Cuma'nın Önemine Dair Hadis-i Şerifi


  Cuma namazına üç grup insan katılır: Kişi var, namaza katılır, boş konuşma yapar. Bunun namazdan hissesi o konuşmasıdır. Kişi var namaza gelir dua eder. Bu kimse Allah'a duada bulunmuştur. Hz. Allah dilerse onun istediğini hemen verir, dilerse vermez. Kişi vardır, namaza gelir sadece dinler ve sükut eder, müminlerin arasından yararak geçmez kimseye eza vermez. Onun bu namazı, daha önce geçen cumaya ve fazladan da üç güne kadar (günahlarına) kefarettir. (Bu hal Yüce Hz. Allah'ın şu sözüne binaendir: 'Kim bir hayır yaparsa bu kendisinden on misliyle kabul edilir.')
  Cuma'nın Önemine Dair Hadis-i Şerifi HADİS - AYET - DUA - SURELER Ebu Davud, Salat 235

  Hadiste Cuma namazına katılan insan çeşitlerinin 3e ayrıldığı vurgulanıyor:
  1.Çeşit insan:Cuma namazına sadece zorunluluktan,istemeyerek gelmiş gibi,ibadeti kalpten yapmaz ve Cuma namazında boş işler yapar.Konuşur veya konuşulanları dinler.Bu kişinin alacakları boş konuşmalarındaki sevaptan öteye gitmez (eğerki sevabı varsa.)
  2.Çeşit insan:Allah a Cuma namazında Dua eder.Allah eğer onun hakkında bu Duada istediklerini hayırlı görür ise Duasını kabul eder.Şer olarak görürse kabul etmez.
  3.Çeşit insan:Cuma namazında sessizlik içinde namaz gelinceye dek İmamı dinleyip,çevresine rahatsızlık vermeyen,sessizce namazı bekleyen namaz gelince namazı adabıyla,layıkı ile kılan kimselerdir.Bu tür kimselere Allah geçtiği Cuma namazından o günkü Cuma namazına kadar geçen sürede işlemiş olduğu günahların ve o kişinin önündeki 3 günlük süre zarfı içinde işleyeceği günahlara kefalet olarak sayılır.Bu şekilde;

  “Kim bir hayır yaparsa bu kendisinden on misliyle kabul edilir.”
  “Kim Allaha bir adım atarsa Allah o kişiye on adım atar.”

  Hadislerinde vurgulanmak istenen Allahın kulunun sevabına karşılığının bol olduğu çokça açık gözükmektedir.
 2. Acil

  Cuma'nın Önemine Dair Hadis-i Şerifi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder