+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hadisler Forumunda Allah Rızası İçin Birbirini Sevenler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Arzu
  Yeni Üye

  Allah Rızası İçin Birbirini Sevenler

  Allah Rızası İçin Birbirini Sevenler hakkında bilgi


  Muâz radıyallahu anh, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’i şöyle buyururken dinledim dedi:

  Allah Teâlâ; “Benim rızâm uğrunda birbirlerini sevenler için peygamberlerin ve şehidlerin bile imreneceği nurdan minberler vardır” buyurmuştur. Tirmizî, Zühd 53  Açıklamalar

  Cenâb-ı Hakk’ın birbirini Allah için seven müslümanlara âhirette ikrâm ve ihsân edeceği lutuflardan bir yenisini daha bu kudsî hadisten öğrenmekteyiz. Nurdan minberler.

  Minber, oturacak yüksek ve şerefli bir mevki demektir. Nurdan ya da nurlu yüksek mevki ve makamlar, Allah için birbirlerini sevenlerin Allah katındaki yüksek değerlerinin göstergesi olmaktadır.

  Peygamber ve şehidlerin onlara imrenmeleri, bu insanların peygamberlerden daha yüksek ve üstün oldukları anlamına gelmez. Buradaki gıbta yani imrenme ifadesiyle, “keşke biz de onlar gibi olsak, ya da keşke bizim de onlar gibi nurdan makamlarımız olsa” anlamında bir imrenme kasdedilmiş değildir. Peygamberlerin ve şehidlerin imrenmesini, yüzlerce safkan koşu atı olan birinin, gördüğü güzel bir ata imrenip almak istemesine benzetmek mümkündür. Yani maksat, Allah için birbirlerini seven insanların, Allah katındaki değerini takdir ve açıklamaktan ibarettir.

  Daha açıkçası, “Onlara lutfedilen imkânlara Peygamber ve şehidler imrense yeridir” veya “Yüksek mevki ve parlak durumlarına rağmen eğer, peygamberler ve şehidler kıyâmet günü birilerine gıbta edecek olsalardı, bunlara imrenirlerdi” denilmiş olmakta ve böylece, bu insanların ne kadar mükemmel bir durumda oldukları anlatılmaktadır. Nitekim Taberânî’nin rivâyet ettiği bir hadîs-i şerîfte de “Allah için birbirlerini sevenler, arş-ı ilâhî etrafında yakut kürsüler üzerinde ağırlanırlar” buyurulmuştur.  Hadisten Öğrendiklerimiz

  1. Yüce Rabbimiz’in, kendi rızâsı için birbirlerini seven kullarına hazırladığı ikrâm ve ihsânları, herkesin beğeneceği üstün niteliklere sahiptir.

  2. Allah’ın nimet ve ikrâmına mazhar olmak bakımından peygamberler herkesten önde gelirler.

  RİYASÜ-S SALİHİN

 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Allah bize bazı hadisler göndermiş. bunlara uyarsak Allahın cennetini kazanırız . Hadisler tıpkı navıgasyon gibidir. Yani hadislerde doğru yolu bulmamızı sağlar.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Allah rızası için yapılan her şey bizi cennete bir adım daha yaklaştırır. buna allah rızası için birbirini sevenler de dahildir. allahu teala biz insanlara birbirimizi sevmemizi emretmiş ve kini bizlere yasaklamıştır.
+ Yorum Gönder


allah için birbirini sevenler hadis