+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Harita Kadastro Forumunda Harita nedir ? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Harita nedir ?
  Harita hakkında bilgi


  harita-nedir.jpg

  "Harita yeryüzünün ya da gökyüzünün, küçültülerek düz bir yüzeye geçirilmiş çizimidir. Değişik harita türleri vardır. Kara haritaları Dünya'nın tümünü ya da bir bölümünü gösterebilir. Gök haritalarında yıldızlar , gezegenler yer alır. Deniz haritalarından okyanus ve denizlerin özellikleri öğrenilir. Haritadaki yazılar ülke, kent, ırmak, göl, deniz, dağ gibi yerleri ve yüzey şekillerini belirtir. Haritacılık kesin kurallara bağlı bir bilim ve sanattır. Haritadaki her nokta belli bir yeri temsil eder. Haritalar gösterdikleri alanlardan çok küçük olur. Bunun için ölçek denen bir oran kullanılır. Ömeğin 1/100.000 ölçekli bir haritada 1 santimetrelik uzunluk gerçekte 1 kilometredir. Haritacılar için gerekli bilgileri topograf ve keşifçi denen görevliler toplarlar.
  Küre biçimli haritalar Dünya'nın küçük örnekleridir. Kürede eğimli yüzeyler aslına uygun olarak gösterilir. Ama en büyük küreler bile büyük haritalar kadar çok ayrıntı veremez."
 2. Mine
  Devamlı Üye

  Türkiye haritası aslında 4 iklimden oluşan binlerce yılı barındıran bir ülkedir. Türkiye bir çok medeniyetin beşiği olmuş ve Türkiye'nin yüz ölçümü 814.578 kilometrekaredir.


  4-iklimden-olu-an-turkiye.jpg
 3. Zühre
  Devamlı Üye
  Yeryüzünün tamamının ya da bir bölümünün kuşbakışı görünüşünün belli bir oranda küçülterek düzlem üzerine geçirilmiş şekline HARİTA denir.

  Bir şeklin harita olabilmesi için;

  a-) Görünüşün kuşbakışı olması

  b-) belli bir ölçeğin kullanılması gereklidir.

  Dünya’nın şekli, yeryüzünün düzlem üzerine geçirilmesini zorlaştırır. Yeryüzü şekillerinin kağıt üzerine geçirilmesi sırasında farklı izdüşüm (projeksiyon) yöntemleri kullanılır.

+ Yorum Gönder


harita,  harita resmi,  HARİTA,  büyük türkiye haritası,  harita resimleri,  harita nedir