+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Harita Kadastro Forumunda Haritalarda Enlem ve Boylam Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Haritalarda Enlem ve Boylam
  Haritalarda Enlem ve Boylam

  haritalarda-enlem-ve-boylam.jpg

  enlem dünya üzerindeki bir bölgenin ekvator bölgesine olan uzaklığına denmetkedir. Boylam ise ; dünyanın ortası denen Grenvech bölgesine olan açısal uzaklığıdır.

  Harita bilgileri içinde denilebilir ki en başta, haritaların kenarlarında verilmiş bulunan enlem ve boylamlar gelir. Haritanın yukarısında ve aşağısında boylamlar ölçülürken, iki yanında enlemler ve boylamlar ölçülür. Örneğin Ahırkapı Bankı'nın boylamını bulmak istediğinizde pergelimizin bir ucunu bank üzerindeki fenerin ayağına koyarken diğer ucunu 58 dakika boylamına gelecek derecede açtıktan sonra bunu aşağıda 58' boylamı üzerine koyarak diğer ucundan da 45" saniyeyi okuyarak Ahırkapı Bankı fenerinin boylamını tesbit edebiliriz. Hemen burada şunu belirtelim ki 58' ile 59' arasında ona bölünmüş bulunan ölçülerin beheri 6 saniyeyi göstermektedir.

  Yine bu bankın enlemini bulmak istediğimizde pergelin bi ucunu bankın fenerinin ayağına diğer ucunu da yukarısında geçen 41° enlemine açarak burada bulduğumuz açıklığı 41° enlemi ile onun altında bulunan ölçü üzerine koyarak bu bankın üzerinde bulunan fenerin enlemini 40° 59' 40" N yani Kuzey olarak bulabiliriz.

  Toparlayacak olursak Ahırkapı bankı üzerinde bulunan fenerin enlemini: 40° 59' 40" N yanı Kuzey, boylamını ise: 28° 58' 43" E yani Doğu olarak tespit edebiliriz.


  Kaynak: KTÜ Jeodezi Mühendisliği.. 2. Acil

  Haritalarda Enlem ve Boylam isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


türkiyenin enlem boylam haritası