+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Harita Kadastro Forumunda Urartular Haritası Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Urartular Haritası
  Urartular Haritası


  Urartular MÖ birinci binyılın başında , Van Gölü ve çevresinde önemli bir devlet kuran ve günümüze kadar buradaki uygarlıkları etkilemiş bir kavimdir. Yapılan araştırmalar Urartular ile Hurriler arasında akrabalık olduğunu göstermektedir. Zaten Urartu dili de Sami ya da Hint Avrupalı bir dil olmayıp, Asiatik bir dil olan Hurri dili ile benzerlikler göstermektedir. Aynı zamanda Hurri ve Urartu tanrıları arasında büyük benzerlikler vardır.


  urartular-haritas-.jpg
  Urartular ile ilgili ilk bilgilere Asur kaynaklarında rastlanmaktadır. Asur Kralı Salmanassar I, MÖ 1274 yılında Uruarti’ye karşı sefer yaptığını yazmaktadır. Ancak o dönemde Urartu kavimleri daha bir devlet haline gelmemişti. Ayrıca Tevrat’ta Ağrı Dağı için kullanılan Ararat isminin de Urartu ile alakalı olduğu kesindir.
 2. Fatma
  Administrator

  Urartular van gölünü seçmişlerdir, Van Gölü kıyısında bir kayalığın üzerine kurulmuş bulunan Tuşpa idi. Urartu Devleti’nin ve krallık sülalesinin kurucusu I.Sarduri Van Kalesi’nin ilk kurucusudur.
+ Yorum Gönder


urartular ile ilgili resimler,  urartular ile ilgili görseller,  asurlular haritası,  urartular,  asurlar haritası,  asurların haritası