+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Harita Kadastro Forumunda Anadolu Türk Beylikleri Danişmentliler Haritası Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Anadolu Türk Beylikleri Danişmentliler Haritası
  Anadolu Türk Beylikleri Danişmentliler Haritası


  Danişmentliler (1072- 1178)
  Sivas merkez olmak üzere Tokat, Niksar, Amasya ve Kayseri civarında kurulmuştur. Devletin kurucusu Melikşah’ın komutanlarından Danişment Gazi Ahmed Bey’dir.


  anadolu-t-rk-beylikleri-dani-mentliler-haritas-.jpg

  Rivayete göre Türkmenlere öğretmenlik yaptığı için Dânişmend Gazi diye anılan Ahmed Bey,Türkiye Selçukluları Sultanı Süleymanşah’ın ölümüyle nüfuzunu daha da artırdı. Ankara, Kastamonu, Çankırı’yı ele geçirdi. 1.nci Kılıçarslan ile beraber Haçlılara karşı savaştı ve Antakya Haçlı Prensi Bohemond’u esir ederek Malatya’yı ele geçirdi. Yerine geçen oğlu Gazi Bey zamanında devlet en güçlü devrini yaşamıştır (1104). Öyle ki Türkiye Selçukluları ve Bizans’ın iç işlerine müdahale eder oldular. Gazi Bey, Haçlılardan Konya’nın geri alınmasına (1116) ve taht mücadelesinde desteklediği 1.nci Mesud’un burada sultan ilân edilmesine yardım etti. Danişmentliler, her zaman Haçlılara ve Bizans’a karşı başarılar kazanmışlar ve fethettikleri toprakların Türkleşmesini sağlamışlardı. Bu sebeple Türkiye Selçukluları, Türkler arasında itibarı çok fazla olan Danişmentlileri en büyük rakipleri olarak görmüşlerdir. Nitekim taht mücadelelerinden faydalanan 2.nci Kılıçarslan, Danişmentli şehirlerini ele geçirerek bu devlete son vermiştir (1178).
 2. Fatma
  Administrator

  Danışmentliler , Anadolu Selçukluların karşısına rakip olarak çıkmıştır. Ama planladıkları gibi olaylar gelişmedi. Hata Danışmentli prensleri de Selçuklular ’ın hizmetine girdiler.
+ Yorum Gönder


anadoluda kurulan ilk türk beylikleri,  mengücekliler haritası,  mengüceklilerin haritası,  türk beylikleri