+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Harita Kadastro Forumunda Haritayı ilk kim çizmiştir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Haritayı ilk kim çizmiştir
  Haritayı İlk Kim Çizmiştir ?


  Tarihle ilgili ilk ciddi çalışmaları gerçekleştirmiş olan Heredot, coğrafya ilminde de çok ilerleme kat edilmesine sebep olmuştu. Dünyanın çeşitli bölgelerinde geziler yapmış ve edindikleri tecrübelerle bir dünya haritası çizmişti. Heredot'un çizdiği dünya haritasında Avrupa olduğundan daha uzundu ve Asya'nın doğusuna dair bir bilgi yoktu. Ayrıca Hindistan yarımadasının çiziminde bir takım hatalar mevcuttu. Buna rağmen, o çağın teknik bilgi birikimi ve araçları göz önünde bulundurulduğunda, Heredot'un çalışmalarının çok ciddi düzeyde olduğu sonucuna varılabilir. Heredot ayrıca dünyanın yuvarlak olduğuna inanıyordu. Heredot'un haritasıyla ilgili en ilgi çekici bilgiler ise Hazar denizinin bir iç deniz olduğunu ve Afrika'nın bir denizle çevrili olduğunu haritasına yansıtmış olmasıdır.

  Kaşgarlı Mahmud'un 1082 yılında çizdiği ve Divanu Lügat-it-Türk adlı eserinde de yer alan bir haritası mevcuttur.

  1513 yılında Piri Reis'in çizdiği haritanın ilk dünya haritası olduğu söylense de, bundan birkaç yıl önce 1507 yılında Alman kartograf Martin Waldseemüller tarafından çizilmiş olan dünya haritası (Universalis Cosmographia olarak adlandırmıştı) Asya ve Amerika kıtalarını ayıran büyük okyanusa da yer verilmiş olup Amerika kıtasına ilk kez bu haritada yer verilmişti.

  Piri Reis'in haritasının Martin'inkinden daha kapsamlı olduğu ve daha çok alanı kapsadığı düşünüldüğünde ilk dünya haritasının Piri Reis'e ait olduğunu söylemek de yanlış olmaz.

  haritay-ilk-kim-izmi-tir.jpg
 2. Acil

  Haritayı ilk kim çizmiştir isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder