+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Harita Kadastro Forumunda Haritada bulunması gereken unsurlar nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Haritada bulunması gereken unsurlar nelerdir

  Haritada Bulunması Gereken Unsurlar


  Harita, yeryüzünün tamamının veya bir bölümünün belirli bir oran dahilinde küçültülerek düzlem üzerine aktarılmış halidir. Haritalar özelliklerine göre çeşitli bilgiler içerir.

  Bir harita üzerinde insan ve doğaya ait unsurların tamamını vermek mümkün değildir. Bu nedenle haritalar belirlenen bir amaca göre çizilmelidir (Resim 1.30). Örneğin, Türkiye Toprak Haritası, Avrupa Fiziki Haritası ve İstanbul İdari Bölünüş Haritası gibi. Haritalar içerdikleri bilgi yönünden farklılıklar gösterse de her haritada bulunması gereken unsurlar vardır.

  Bunlar;

  Harita Başlığı: Haritanın konusunu ve kapsadığı alanı içerir.

  Harita Yönü: Haritanın yönünü gösteren oktur. Bir harita da yön oku yoksa meridyenlerin uzanış yönü de aynı görevi yapar.

  Harita Ölçeği: Haritası çizilen herhangi bir yerin düzleme aktarılması sırasında kullanılan küçültme oranıdır.

  Harita Lejantı (İşaretleri): Harita üzerindeki bilgilerin tamamını yazı ile ifade etmek mümkün değildir. Bu nedenle bazı bilgiler işaret, çizgi, renk ve sembollerle gösterilir. Harita üzerinde verilen bu özel şekil ve işaretlerin ne anlama geldiğini gösteren bölüme lejant adı verilir.

  Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi “Coğrafya 1” (Hazırlayan: Derviş Ünlü)” Ders Notlarından Derlenmiştir
 2. Acil

  Haritada bulunması gereken unsurlar nelerdir isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder