+ Yorum Gönder
Resim Galerisi ve Hayvan Resimleri Forumunda Papağanlar ve Papağan Türleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. MEGASXL
  Devamlı Üye

  Papağanlar ve Papağan Türleri
  Papağanlar ve Papağan Türleri Hakkında Bilgiler Güzel Papağan Resimleri  papa-anlar-ve-papa-an-t-rleri.jpgPapağanlar ve Papağan Türleri2.jpgpapa-anlar-ve-papa-an-t-rleri5.jpgPapağanlar ve Papağan Türleri6.jpg  Papağanlar genellikle kıvrık gagalı, kalın dilli, parlak tüylü ve sıcak iklimi çok seven kuş türlerindendir. Ayakları kısadır ve ikisi önde ikisi arkada omak üzere dört tanedir. Papağanların en önemli özelliği onlara konuşmayı öğrettiğiniz zaman söylediklerinizi tekrar etme yeteneğine sahipler

  Papağan, Psittaciformes (papağansılar) takımını oluşturan kıvrık gagalı, etli ve kalın dilli, parlak tüylü, sıcak yerlerde yaşayan kuştürlerine verilen ad.

  Afrika, Amerika, Asya ve Okyanusya'nın tropikal orman bölgelerinde yaşarlar. Hepsi canlı parlak tüylü ve kıvrık gagalıdır. Kafaları büyük, boyunları kısa, taklit kabiliyetli zeki kuşlardır. Ayaklarını bir el gibi rahatça kullanır. Genellikle meyve ve tanelerden meydana gelen besinlerini ayaklarıyla kavrayarak gagalarına götürürler. Gaga o kadar kuvvetlidir ki, en çetin cevizi bile bir darbede kırabilir. Bir metre boyuna ulaşan Amerika ara'sı bir defada insan parmağını koparabilir. Kalın ve kıvrık üst gaga hareketlidir. Alt gaga ise yiyecekleri kırmada tabla vazifesi görür. Dil, kalın ve etlidir. Aynı zamanda dokunma organı görevini de yapar.

  Papağanlar tırmanıcı kuşlardır. Ayakları kısa ve ikisi önde, ikisi arkada olmak üzere dört parmağa sahiptir. Ön parmakların dipleri kısa bir zarla birbirine bağlıdır. Arkaya yönelik birinci ve dördüncü parmak geriden kavrar ve gaganın yardımı ile çeviklikle tırmanabilir. Tırmanma anında gagalarını üçüncü bir ayak gibi kullanma özelliklerinden dolayı en iyi tırmanıcı kuşlar olarak kabul edilirler.

  Papağanlar tabii halde ağaçlarda yaşarlar. Ancak insan sesini ve melodileri ezberleyerek tekrarlama kabiliyetlerinden dolayı, birçok evde kafeslerde beslenirler. Yuvalarını ağaç kovuklarına, kaya yarıklarına yaparlar. Eşler birbirlerine bağlıdır. İri yapıda olanların dişileri yılda 2-3, küçükleri ise daha çok yumurta yaparlar. Çeşitlerine göre tomurcuk, çiçek, meyve ve tohumlarla beslenirler. Bu arada hayvansal besin alan birkaç tür de mevcuttur.

  hariç hepsi iyi uçucudur. Genelde çift veya grup halinde çığlık çığlığa uçarlar. Papağanların kanatları nispeten kısadır. Bununla beraber, Yeni Zelanda papağanıAvustralya'da yaşayan kakadular, binlerce fertten meydana gelen sürüler halinde seyahat ederler. Beslenirken veya dinlenirken çok sakindirler. Yeşil renklileri o kadar iyi kamufle olur ki, çoğu zaman farkedilmezler. Tüyleri yeşil hakim olmak üzere kırmızı, mavi, sarı, beyaz ve siyah olabilir. Ortalama ömürleri 70 yıl kadar olan papağanların 315'ten fazla çeşidi vardır. Tarım ürünlerine olan ziyanlarından dolayı bol avlanmaktadırlar. Esaret hayatına rahat alıştıklarından kafeste kolayca beslenebilirler. Fakat öldürücü papağan hastalığını (psittakoz) insana bulaştırdıklarından zararlı olabilirler. Yeni bir kelimeyi öğrendikleri zaman memeliler gibi mükafat beklemezler. Verilecek cezadan da anlamazlar. Eğitimleri sabır ister. Kafeslerine çiğnemeleri için ağaç parçaları koymak faydalıdır.

  Gülünç davranışları, sevimliliği, şakacılığı ve konuşma taklit kabiliyeti papağanı yüzyıllarca aranan kafes kuşu yapmıştır. Yalnızlık çeken uzun yol denizcilerine ideal arkadaş olmuştur. Kafestekiler 30-40 yıl yaşayabilir. Elli yıl yaşayanları görülmüştür.

  En tanınmış konuşan türü jako'dur. Erkeği dişisinden daha iyi konuşur. Çok kuvvetli hafızaları sayesinde öğrendikleri sözcükleri anlamlarını bilmeden tekrar ederler. doğada özgürken, insanlarla hayvanları taklit etmedikleri tetkik edilerek anlaşılmıştır.

  Papağanlar dil yapısına göre iki ana gruba ayrılır:
  Ceviz ve meyveyle beslenen düz ve kaygan dilliler.
  Bitki özüyle beslenen fırça dilliler.
  Genel sınıflandırma
  Familya Cacatuidae: kakadular, 6 cinsde 21 tür
  Familya Psittacidae: 332 tür

  Alt familya Loriinae: loriler 12 cinsde 53 tür
  Alt familya Psittacinae: 9 oymak

  Oymak Psittrichadini
  Oymak Nestorini: 1 cins 3 tür
  Oymak Strigopini Oymak Micropsittini: 6 tür, bütün türleri aynı cinste toplanmıştır.
  Oymak Cyclopsitticini: incir papağanları, 3 cins 6 tür
  Oymak Platycercini: 4 cinsde 37 tür
  Oymak Psittaculini: 12 cinsde 66 tür
  Oymak Psittacini: 3 cinsde 12 tür
  Oymak Arini: 30 cinsde 148 tür 2. Seyran
  Devamlı Üye

  bir kuş türü olan papağanlar konuşma özelliğine sahip hayvanlardır.taklit yapma yetenekleri de vardır.ve bu kuş türünün hafızası çok iyidir.genelde ağaçlarda yaşarlar ama konuştukları için çoğu insan onları evinde beslemek istemektedir.
+ Yorum Gönder


papağan türleri,  papağan çeşitleri,  papaanlar,  en güzel papağan