+ Yorum Gönder
Resim Galerisi ve Hayvan Resimleri Forumunda Firavun faresi resimleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. FIRTINA ACiL
  Yeni Üye

  Firavun faresi resimleri
  Firavun faresi resimleri – firavun faresi fotoğrafları  firavun-faresi-resimleri.jpgfiravun-faresi-resimleri2.jpg

  Fiarvunfaresi (Herpestes ichneumon), kuyruksürengiller (Herpestesidae) familyasından Afrika dışında yaşayan bir kuyruksüren türü.
  Firavunfaresi kuyruğu ile birlikte 1 metre boyundadır. Çok hareketlidir ve korkunç bir hasımdır. İnatçıdır ve avını asla elinden bırakmaz. Kobranın yaman ve çekindiği en bilinen düşmanı olan firavunfaresi kobra ile karşılaşmaktan hiç korkmaz. Mücadeleden de genel olarak galip çıkar. Yılanın, saldırılarından hızla kaçıp ataklarını savuşturur ve sonunda yılanın üstüne atlayarak ensesinden yakalar.
  Derisi de, kalın postu da, zehre dayanıklılığı da onu korur. Firavunlar döneminde firavunfaresi Mısırlılar için kutsaldı. Piramitlerde bu hayvanın bazı mumyalarına rastlanmaktadır. firavunfaresi timsah yumurtalarını yemeyi çok sevdiği için timsahların çoğalmasını ve Nil nehri’ni istila etmesini önlüyordu.
  Ortadoğu, İber Yarımadası, Arap Yarımadası, Güney Asya, Sahra Çölü, Kongo ve Güney Afrika’nın doğusundaki dağlar dışında tüm Afrika’da yaşarlar. Orman, savana ve çalılıkların sudan uzak olmayan yerlerinde yaşarlar.
  Firavunfareleri bazen tek, bazen 2 ila 7 hayvandan oluşan grupklar halinde gezerler. Sürü genelde 1 erkek, birçok dişi ve yavrudan oluşur. Erkekler genelde 1 yaşına ulaştıklarında sürüyü terk ederler.
  Firavunfareleri küçük memeli, kuş, balık, yumurta, meyve, kertenkele, yılan, timsah yavrusu, kurbağa ve böceklerle beslenirler. Hatta firavunfareleri engerek ve kobra gibi zehirli yılanları avlamalarıyla ünlüdür. Sanılanın aksine firavunfarelerinin yılan zehrine bağışıklığı yoktur. 2. Fatma
  Administrator

  Mısır sansarı, Firavun kedisi, mangust veya mongo da denilen etçil bir memeli. Türkiye, Filistin ve umumiyetle Afrika’da yaşar. Firavun fareleri Dünya Doğa Koruma Birliği tarafından ekosisteme zarar veren hayvan türleri kategorisindedir.
+ Yorum Gönder


firavun faresi resimleri,  firavun faresi resmi,  firavun faresi resim,  firavun kedisi görseler