+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvancılık Üretim ve Bilgiler Forumunda CVM nedir? Hakkında bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  CVM nedir? Hakkında bilgiler








  CVM ile ilgili bilgi

  CVM, Kompleks Vertebral Malformasyon (Complex Vertebral Malformation) resesif bir gen ile geçen genetik bir kusur olup, Danimarkalı bilim adamlarınca 2000 yılında keşfedilmiştir. CVM’nin embriyonik ölümlere, abortlara ve bazen görünüm deformasyonları olan erken doğan buzağılara neden olduğundan şüphelenilmektedir. Önemli olan CVM’nin yeni olmadığını anlamaktır. Bu gen, Holstein ırkında pek çok nesiller boyunca bulunmakta idi. Yeni olan ise, bu kusurları ortaya çıkaran DNA testidir.








 2. Ziyaretçi





  Bu insanlarada gecermi ? Geçerse belirtileri nelerdir ?




 3. Asel
  Bayan Üye
  CVM'nin anlamı nedir


  Sitomegalovirüsü (CVM), uçuk virüsüyle bağlantılı bir virüstür ve dudaklar ile genital bölgelerde aftlara sebep olurlar. Ama CVM’nin belirtileri çok daha farklıdır.


  Paylas
  CVM’li enfeksiyon her yaştaki bireyde görülebilir. İnsanlığı yüzde 50sinden fazlası bu virüsten etkilenmiştir. Bu virüs sessizce, sağlıklı insanların vücudunda yaşar, belirtilere sebep olmaz ve bağışıklık sistemi tarafından kontrol altında tutulurlar.

  CVM ilk defa enfekte olduğunda sadece birkaç günlük bir grip geçirirsiniz. Bazen CVM mononükleoza da sebep olabilir. Diğer zamanlarda ise hiçbir belirtiye sebep olmaz.

  İlk olarak enfekte olduğunuzda, belirtiler gelip geçici olur ve bu virüs hayatınızın geri kalan kısmında vücudunuzda kalır. Sağlıklı insanlarda ise birçok belirtiye sebep olabilir.

  Bağışıklık sistemi, AIDS veya organ nakli gibi nedenlerden ötürü zayıfladığında, organizmalar çoğalmaya başlar. AIDS’li hastalarda ise CVM genellikle kolonu (öldürücü ishale sebep olur) ve göz retinasını (körlüğe sebep olur) etkiler.

  Bununla birlikte, akciğerler, beyin, pankreas, kalp, böbrekler ve karaciğer gibi vücut sistemleri de CVM’den etkilenebilirler.

  Aktif olan bir enfeksiyona sahipseniz hekiminiz, virüsönler gansiklovir ilaçlarla (haplar halinde, damardan enjeksiyon halinde ya da gözdeki retinite yavaşça bırakılan tanecikler halinde bulunabilir) ya da foskarnetle sizi reçetelendirir.





+ Yorum Gönder


cvm nedir