+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvancılık Üretim ve Bilgiler Forumunda Etlik Piliç – Broiler Yetiştiriciliği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Bilge Kağan
  Devamlı Üye

  Etlik Piliç – Broiler Yetiştiriciliği
  Etlik Piliç – Broiler Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır

  Etlik piliç yetiştiriciliği veya diğer adıyla broiler yetiştiriciliği yapmak, dışarıdan görüldüğü gibi kolay değildir. Etlik Piliç yetiştirmenin bir usulü ve uyulması gereken bir takvimi olmalıdır.
  Etlik Piliç veya broiler yetiştiriciliği başlıbaşına bir sektör halinde entegre bir iş olmuştur.

  Sektörü üç ana başlık altında inceleyelim ;

  A – Ülke Geneline Hitap Eden Entegreler : Geniş etlik piliç yetiştirici portvöyü ile çalışıp, Entegrasyon kurup hepsini bir çatı altında yapan etlik piliç firmaları, Örneğin : Ülkemizde etlik piliç firmaları Banvit, CP, Beypiliç, Erpiliç, Şekerpiliç, Paktavuk, Keskinoğlu v.s gibi firmalar mevcuttur.

  B – Bölgesel Entegreler : Yine bölgesel etlik piliç yetiştirici portvöyü ile çalışan ve bir bölgede piliç yetiştiriciliği ve ürün pazarlaması yapan entegrelerdir.

  C - Bağımsız veya yarı bağımlı broiler ve etlik piliç yetiştiriciliği yapan birey ve şirketlerde mevcuttur.

  Büyük Entegrelerin içerisinde barındırdıkları birimleri kısaca bir gözden geçirirsek. Etlik tavuk veya broiler piliç nasıl yetişiyor daha iyi anlarız.

  Etlik Piliç Firmalarındaki birimler : Sırası ile

  1 – Etlik civciv çıkaran Damızlık ünitesi ve Kuluçka bu kuluçkadan çıkan etlik civciv satışı.

  2 – Entegrenin kendisine veya yetiştiriciye ait Kümesler etlik civciv konacak ve etlik piliç yetişecek mekanlar.

  3- Etlik piliç yetiştiştiriciliğinde en önemli birim besleme için Yem Fabrikası etlik civciv ve etlik piliç yemi üretimi

  4 – Piliçlerin sağlıklı yetişmesi ve hastalıklardan korunması için Aşı – İlaç ve Premiks yapan veya italatını yapan birim,

  5 - Etlik piliçlerin besi sonunda işleneceği Kesimhane etlik pilicin satışa sunulması için yapılacak tüm işlemler.

  6 - İşlenmiş ve çeşitli şekillerde paketlenmiş etlik piliç ürünlerini Pazarlama ünitesi

  7 – Bazı entegrelerde mevcut olan piliç eti Satış Reyonu etlik piliçlerin satışı için açılan işyerleri.

  8 – Bütün bu birimlerin işlemesini ve çalışmasını sağlayan Ekipman Yapımı veya ithalatı suluk, yemlik, kafes vs. gibi kümeste kullanılan ekipmanlar.

  Bu birimlerin hepsini bünyesinde barındıran büyük entegre etlik piliç firmaları ülkemizde mevcuttur.

  Neden etlik piliç derseniz her yaşta insanın tüketebileceği protein kaynağıdır. Kısa sürede yetişir yağsız ve lezzetlidir. Piliç eti ucuz bir gıda maddesidir.

  Bu genel değerlendirmeyi yaptıktan sonra Etlik Piliç nasıl yetişir, soframıza nasıl gelir onu değerlendirelim.

  Etlik Piliç Yetiştiriciliği :

  Kuluçkadan çıkan etlik civciv, 6 – 7 hafta gibi kısa bir sürede itina ile beslendikten sonra etlik piliç olarak kesime gönderilir. Bu kadar kısa bir zaman zarfında soframıza gelen etlik pilicin nasıl yetiştiğini detaylı olarak inceleyelim.

  Etlik civciv kuluçkadan çıkar çıkmaz cinsiyet ayrımı yapıldıktan sonra günlük olarak titizlikle hazırlanmış etlik piliç kümeslerine yerleştirilir.

  Etlik civcivin, etlik piliç olarak kesimhaneye gidene kadarki bulunduğu ortam faktörlerini dikkate almakta fayda vardır. Bu faktörleri ISI, IŞIK, HAVALANDIRMA, KÜMES İÇİ NEM ve KÜMESTEKİ HAYVAN SAYISI olarak sıralayabiliriz
 2. Ziyaretçi

  arkadaşlar buraya '89 yılından beri tavukçuluk sektöründe damızlıkçı,yumurtacı ve broiler üreticisi olarak görüşlerimi yansıtacağım.
  SİZLERE ÇOK BASİT VE KARLI BİR İŞ OLARAK GÖSTERİLEN ÖZELLİKLE BROİLER FASON ÜRETİCİLİĞİ HAKKINDA SÖYLENEN HİÇ BİR KELİMEYE İNANMAYIN.BİR İŞE GİRMEDEN O İŞİN KENDİNE HAS YÖNLERİNİ BİLEMEZSİNİZ SONUNDA HÜSRAN YAŞAMA OLASILIĞINIZ ÇOK YÜKSEKTİR..EN SON ÖNÜME 30.000 LİK KÜMES PROJESİ GETİRDİ BİR VETERİNER ARKADAŞ.BAKTIM ÜLKEMİZİN CİDDİ FİRMALARINDAN BİRİ HAZIRLATMIŞ.MALİYET 638.000 TL. HER TÜRLÜ EKPMAN VE KÜMES DAHİL.BAZI ARKADAŞLAR ÇOK BİLENLER YANİ YUH BU FİYATA 50.000 LİK KÜMES YAPARIM DERLER OLABİLİR.AMA YAZIN SICAKLIKLAR 40 DERECELERE ÇIKTIMI 5.000(BEŞ BİN) HAYVANI ÖLDÜRÜRLER TÜH FANLAR YETMEDİ PETEKLER YETMEDİ DİYE DERT YANARLAR.NEYSE MALİYET 638.000 TL (ALTI YÜZ OTUZ SEKİZ MİLYAR) KAZANÇ OLARAK NE YAZMIŞLAR DERSİNİZ HER DEVRE BAŞINA 14.000 TL.(ON DÖRT MİLYAR) YA SİZE ANLATILANLARLA NE KADAR ZIT DEĞİLMİ Kİ BU FİZİBİLİTEYİ VE PROJEYİ TÜRKİYE'NİN İLK ÜÇE GİREN BEYAZ ET FİRMASI YAPTIRMIŞ..SİZE ANLATANLARIN AĞZINDAN YAZAYIM 30000 LİK KÜMES EN KÖTÜ 40-42 GÜNDE 30.000 TL(OTUZ MİLYAR) YALAN HİÇ İNANMAYIN DERİM.ÇÜNKÜ BU PARALARI ALABİLMENİZ İÇİN 42 GÜN KÜMESTE BAKICI DEĞİL KENDİNİZ 24 SAAT UYKUSUZ KALSANIZ YİNEDE KAZANAMAYA BİLİRSİNİZ.BU FASON ÜRETİCİLİK ÖZ TÜRKÇE İLE ENTEGRELERİN BEDAVAYA IRGATLIK YAPTIRDIKLARI BİR İŞTİR.BUNU AKLINIZIN BİR KÖŞESİNE YAZIN OLAKİ BU İŞE GİRDİNİZ O ZAMAN HAK VERECEKSİNİZ.BİR KERE EN İYİ ENTEGREDE BİLE OLSANIZ YILDA EN FAZLA 6 YADA 6,5 DEVRE YAPABİLİRSİNİZ.ARTIK 14.000 TL.DEN VARIN SİZ YAPIN KARININ HESAPLAMASINI.ARKADAŞ SENDE AMMA DA KÖTÜ GÖSTERİYORSUN BU İŞİ DİYEN ÜRETİCİLER OLABİLİR ONLARIN DA İÇİ FERAH OLSUN BU İŞİN SADECE İYİ TARAFI KAZANCINIZ 15 GÜN İSE 15 GÜNDE 28 GÜNDE İSE 28 GÜNDE KESİN ALIRSINIZ.BU İŞE GİRİP GİRMEMEK ARTIK SİZE KALMIŞ SAYGILARIMLA..
 3. Ziyaretçi
  Bende istanbul da iyi işi olan biriyim broiler yetiştirmek için yapan arkadaşlarım la görüştüm 2 gün de kiralık yerler gezdim bunu yazmamın sebebi yapacak olan arkadaşlar için bilgi nitelikli olacak evet hep bu işte iyi para olduğu söylenir ama nasıl. .
  Arkadaşlar bu işte bakıcı siz olacaksınız ve dağ başında yaşamayı göze alacaksınız iki kiralık kümes lerin çoğu hacizli elektrik ve su borcu var çoğunda hergün haciz memurları ile cebellesen insanlar gördü bir gerçekte firmanın amelesi olmak var bu işte yaptığınız sözleşmede hiç bir hakkınız yok evet adete
  1.25 tl kalıyor ama nasıl masraflar dahi ne gibi yükleme parası dan tutun extra antibiyotik ilaç mas.vs
  He ben zaten baktım ben bu işi yaparim derseniz bu arada her devre jeneratör yan ması gibi gibi extra ve işin içine girmeden goremeyeceginiz bir sürü masraf
  Dedigim gibi ben baktım kendimi toplamam lazım DİYORSANIZ evet minumun 30 binlik 35 binlik kümes le ve iyi ekipmanı olan bir kümes le yilda 70 bin ile 10000 bin arası kazanç sağlarsınız ama bakicisiz kendi malını calmazsan çünkü bakicalardan YEDİĞİNİ z
  Kazığı anlayamaz siniz yem gider tavuk gider ruhunuz bile duymaz
  Ama emin olun eğer şehirden giderseniz bir daha oralara gidemezsiniz çünkü kümes ler leş gibi
+ Yorum Gönder


broiler yetiştiriciliği,  etlik tavuk yetiştiriciliği maliyeti,  broiler yetiştiriciliği projesi,  etlik piliç yetiştiriciliği maliyeti,  sözleşmeli broiler (etlik piliç) yetiştiriciliği,  broiler yetiştiriciliği fizibilite