+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvancılık Üretim ve Bilgiler Forumunda Etlik Piliç Yetiştirmede Kümes Faktörleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Bilge Kağan
  Devamlı Üye

  Etlik Piliç Yetiştirmede Kümes Faktörleri
  Etlik Piliç Yetiştirmede Kümes Faktörleri nelerdir

  1 – Kümeste Isı : Kümese günlük gelmiş olan etlik civciv bakımı özel altlıkla hazırlanan kümesin, perde sistemi ile bölünerek veya daraltılarak 35 C sıcaklıkta bulundurulmalıdır. Etlik civcivler büyüdükçe perde sistemi ortadan kaldırılır. Kesime gidene kadar Etlik pilicin yetişmesinde kümes içi sıcaklığı kısaca şu şekilde olmalıdır.

  1. gün 35 C
  2. gün 34 C
  3. gün 33 C
  4 – 7 gün 32 C
  2. hafta 30 C
  3. hafta 28 C
  4. hafta 26 C
  5. hafta 24 C
  6. hafta 22 C
  7. hafta 20 C

  Özellikle 4. haftadan sonra kümes içi sıcaklık ortalaması 23 C civarında olmalıdır. Kümeste sıcaklık artıkça hayvanlardaki su tüketimi ve solunum sayısı artar. Normal etlik piliçin vücut sıçaklığı 41 C dir, gün içerisinde 1 C lik sapma normaldir. Kümes sıcaklığı sıcak mevsimlerde artıkça hayvan vücut sıcaklığıda artar. Vücut sıcaklığı 46- 47 C ye yükseldiği anda hayvanlar ölür. Onun için kümes içi sıcaklığına dikkat edilmeli, sık sık sıcaklık tespiti yapılmalıdır.

  2 – Kümeste Havalandırma : Etlik piliç kümeslerini havalandırırken içeride bulunan etlik tavukları üşütmeden, hayvanların yeterli oksijeni alacak şekilde yapılmalıdır. İçerideki karbondiyoksit ve amonyak gazını dışarı atmak için, havalandırma bacalarından ve vantilatörlerden yararlanmalıdır.

  Etlik piliç kümes içi sıcaklığını ayarlamak önemlidir. Buda iyi bir havalandırma ile olur.

  3 – Kümeste Işık : Etlik piliç kümesindeki aydınlık etlik piliçlerin düzenli büyümesine sebep olur. Kapalı sistem etlik piliç yetiştiriciliği yapılan kümeslerde ilk etlik civciv döneminde 5 – 6 gün metrekareye 2.5 Vat ışık sonraları 1.5 vat ışık verilmelidir. Pencereli kümes sisteminde ise baştan kesime kadar metrekareye 1.5 vat ışık uygulanmalıdır.

  4 – Kümes İçi Nem : Etlik piliç kümeslerinde nem % 60 civarında olmalıdır. Etlik piliç kümeslerinin içindeki hava kuru olmamalıdır, çünkü kümes içerisinde tozlanma olabilir. Kümes içi nem önemlidir, yetiştirici tarafından dikkat edilmelidir.

  5 – Kümeste Hayvan Sayısı : Kümeste mevsime göre etlik piliç sayısı değişebilir. Soğuk olan bölgelerde metrekareye 15 – 17 civarında etlik tavuk olmalıdır. Sıcak geçen yaz aylarında bu rakam 12 – 14 civarında etlik tavuk olabilir. Fazla sıklıkta olan kümeslerde piliç gelişimi yavaşlayabilir.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  etlik olarak yetiştirilen Piliçlerin yedikleri yemler de yaşına göre değişiklik gösterir. Yemde bulunan enerji, protein gibi değerler, pilicin yaşına göre daha yüksek performas için ayarlanır
+ Yorum Gönder