+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvancılık Üretim ve Bilgiler Forumunda Kıvırcık Koyunu – Koyun Yetiştiriciliği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Bilge Kağan
  Devamlı Üye

  Kıvırcık Koyunu – Koyun Yetiştiriciliği
  Kıvırcık Koyununun özellikleri

  Kıvırcık koyunu, Marmara bölgesinde hayvancılık varlığı bakımından önemli bir yere sahiptir. Kıvırcık koyunu et kalitesi iyi olan yerli koyun ırklarımızdandır. Marmara bölgesinde hayvancılık deyince aklımıza hemen bu bölgeye has olarak yetiştirilen kıvırcık koyunu aklımıza gelir.

  Kıvırcık Koyununun Özellikleri:

  Vücut beyaz, ince yapağılı, ince uzun kuyruklu, orta uzunlukta, dişiler boynuzsuz, erkekler boynuzlu, baş, karın altı ve kasıklar yapağısız, et kalitesi yerli koyun ırkları içerisinde en iyisidir.

  Kıvırcık Koyununun Verim Özellikleri:

  Ergin dişi kıvırcık koyun ortalama olarak 40 kg. erkek koyunlarda 55 kg ortalamasındadır. Kıvırcık koyunlarda laktasyon süresi 130-140 gün civarında olup, bir laktasyonda koyun başına 130 litre ortalama süt vermektedir. Bakım şartlarına göre değişiklik görülebilir. Etteki randıman % 50 civarındadır.

  Kıvırcık koyunlarda sürüde kuzulama oranı % 130-140 civarında olmaktadır.

  Yapağı verimi ergin koyun başına ortalama 2 kg civarı olmaktadır.

  Kıvırcık koyunun eti için ayrı bir prağraf açmakta fayda vardır. Kıvırcık koyun yetiştiriciliği yapanlar bu koyunu özellikle eti için beslemektedir. Sebebi de kıvırcık koyun etinin diğer yerli koyun ırklarına göre çok kalite ve lezzetli olmasından kaynaklanmaktadır.

  Marmara bölgesinde hayvancılık denince kıvırcık koyununun akla gelmesinin sebebi yörede etinin çok aranır olmasından kaynaklanmaktadır. Etin özelliği et mermesinin düzgün görünümlü olması kuyruksuz koyun olmasından dolayı yağın vücut etinin içerisine depolanması etinin lezzetli olmasına sebeptir.

  Damızlık koyun arayanlar Karacabey Tarım İşletmesinde satılık damızlık koyun bulabilirler. Damızlık koyun satışı bu işletmede devamlı olarak yapılmaktadır.

  Kıvırcık yetiştiriciliği yapacaklar Karacabey Tarım İşletmesinden satılık damızlık koyun temini ile kıvırcık koyun yetiştiriciliğine başlayabilirler.

  Kıvırcık koyunu yetiştirme öncelik sırasına göre eti, sütü ve yapağısı için yapılmaktadır. Marmara bölgesinin tümü ve Ege bölgesinin kuzey batı yörelerine adaptasyonu olan bir koyun ırkı olmasından dolayı diğer bölgelerde yetiştirilmesi problem olabilir.
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Kıvırcık Koyunu ince uzun kuyrukludur. Erkekler genelde boynuzludur . Orta uzunluktadır.
+ Yorum Gönder