+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvancılık Üretim ve Bilgiler Forumunda Sakız Koyunu – Damızlık Sakız Koyunu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Bilge Kağan
  Devamlı Üye

  Sakız Koyunu – Damızlık Sakız Koyunu
  Damızlık Sakız Koyunu

  Sakız koyunu Ege Denizinde bulunan Sakız Adasında ve İzmir‘in Çeşme İlçesinde yetiştirilmekte olan bir koyun ırkıdır. Çeşme sakız koyunu yeiştiriciliği bakımında ideal bir yerdir. Çeşme sakız koyununun anavatanı konumundadır.
  Batı Akdeniz Bölgesi, Ege Bölgesi sahillerinde de yetiştirilmektedir. Yerli koyun ırkları içerisinde, süt ve döl veriminin yüksek olması bu bölgelerde yetiştirme sebebidir.

  SAKIZ KOYUNUNUN ÖZELLİKLERİ:

  Vücut yapısı iri ve dar görünümlüdür. Bacaklar uzundur. Baş, karın altı ve bacaklar yapağısızdır. Rengi beyaz olup, baş, ayaklar ve göz çevresinde siyah lekeler bulunur. Vücut kısmında yapağı içerisinde siyah veya kahverengi küçük kümecikler halinde yapağıya raslanabilir.

  Erkek sakız koyununda boynuz kuvvetli olup spiral şeklindedir. Dişiler boynuzsuzdur.

  Sakız Koyununun Kuyruk Yapısı:

  Üçken görünümlü, ince uzun, kuyruk ucunda az miktarda yağ bulunur. Kuyrukta yağ miktarının çoğalması saf sakız koyunu olmadığına işarettir.

  Sakız Koyununda Meme Yapısı:

  Bol süt vermeye uygun bir meme yapısına sahiptir. Geniş, meme uçları iridir. Meme sağımdan sonra buruşuk bir hal alır. Süt dolunca şişkinleşir. Diğer koyun ırklarından ayrı olarak, memesinde ikiden fazla meme başı bulunabilir.

  Damızlık Sakız Koyununda Süt ve Döl Verimi:

  Sakız koyunlarında laktasyon süresi 180 gün civarındadır. Ergin dişi sakız koyun bir laktasyonda ortalama 170 – 180 litre süt verir.

  Sakız koyununda dişi kuzular 7 – 8 ayda ergenlik çağına gelir. Dişi kuzular 7 – 8 ay sonra damızlık sakız koyunu olarak, diğer damızlık sakız koyunu içerisine katılablir.

  Sakız koyununda döl verimi yüksektir. Sürüdeki kuzulama oranı ikiz ve üçüz doğumlardan dolayı yüksektir. Bakım, beslenme ve mera özelliğinin iyi olması halinde sakız koyunu sürüsünde döl verimi % 170 ila 230 arasını bulabilir.

  Sakız Koyununda Et Verimi:

  Sakız koyunlarında ergin dişi koyunlar ortalama 50 – 60 kg. ergin erkek koçlar 60 – 80 kg civarındadır.

  Beside erkek toklularda günlük canlı ağırlık artışı 240 gr civarındadır. Etteki randıman % 45 ila 48 arasındadır.

  Sakız Koyununda Yapağı Verimi:

  Sakız koyunu ergin hayvanlarda, 1 , 5 ila 2 kg civarında kirli yapağı verir. Yapağı randımanı % 70 ila 75 civarındadır. Mera ve bakımına göre değişebilir.

  Sakız Koyunu Yetiştiriciliği:

  Kakız koyunu yetiştiriciliği, şu andaki yetiştirilmekte olduğu bölge dışında bakım ve yetiştirilmesi problemlidir. Kısaca adaptasyonu zor bir hayvandır.

  Sakız koyunu yetiştiriciliği yukarıda saymış olduğumuz Ege ve Batı Akdeniz bölgelerinde yapılırsa başarılı olma şansı yüksektir.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Sakız koyunu egede ve sakız adasında yetiştirilen bir koyun çeşididir. Sakız koyunu yetiştiriciliği için en ideal yer Çeşme ilçesidir. Sakız koyunu hem çok fazla döl verebilme yapısına sahip olması hemde çok fazla süt vermesi bakımından yetiştiriciliği yapılmaktadır.
+ Yorum Gönder