+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvancılık Üretim ve Bilgiler Forumunda Büyükbaş hayvancılık Hakkında Kısa Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Büyükbaş hayvancılık Hakkında Kısa Bilgi
  Büyükbaş hayvancılık ile ilgili bilgiler


  SığırcılıkBüyükbaş Hayvancılık; sığırcılık, mandacılık, at, eşek ve katır yetiştiriciliğini kapsayan hayvancılık dalı.

  Süt ve besi sığırcılığı çeşitli ürünleri ile gerek insan beslenmesi ve sağlığı gerekse çeşitli endüstrilerini temin etmesiyle ülke ekonomilerinde önemli rol alır.

  Mandacılık, eski önemini kaybetmektedir ve hayvan sayısı giderek azalmaktadır.

  İş gücünden yararlanılan at, eşek, katırın, motorlu araçların gelişimiyle önemi ve hayvan sayıları azalmıştır. Türkiye'de Kazak kökenli vatandaşlar ve Orta Asya'da yaşayanlar için, etinden, sütünden ve iş gücünden yararlanılan atların bugün bile önemi büyüktür. Büyükbaş hayvancılık genellikle Dogu Anadolu Bölgesinde yapılır çünkü yükselti fazladır.Büyükbaş hayvancılık için ideal yerdir.
 2. Ziyaretçi

  Yurdumuzda süt ve et üretiminin büyük bir bölümü sığırlardan elde edilir. Türkiye'de sığır yetiştiriciliği Erzurum - Kars Bölümü'nde ve Doğu Karadeniz'de yaz yağışları ile oluşan çayır ve meralarda doğal koşullarla oldukça yaygın olarak yapılır. Son yıllarda Ege ve Marmara bölgelerinde de yaygınlaşmıştır. Dünya'da sığır yetiştiren ülkeler arasında Türkiye 12. sıradadır.
 3. Ziyaretçi
  çok güzel ve çok iyi ödevimden 100 aldım çok mutluyum
+ Yorum Gönder


büyükbaş hayvancılık hakkında kısa bilgi,  büyükbaş hayvancılık kısa bilgi,  hayvancılık nedir kısa bilgi,  büyükbaş hayvancılık ile ilgili kısa bilgi,  büyükbaş hayvancılık hakkında bilgi,  büyükbaş hayvancılık nedir kısaca