+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvancılık Üretim ve Bilgiler Forumunda Türkiyede büyükbaş hayvancılık nerelerde yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Türkiyede büyükbaş hayvancılık nerelerde yapılır
  Türkiyede büyükbaş hayvancılığın yapıldığı yerler hakkında bilgi


  Türkiye'de Büyükbaş Hayvancılığın Durumu
  Büyükbaş hayvancılık, sığırcılık (inek, öküz, dana, manda), at, eşek ve katır yetiştiriciliğini kapsayan hayvancılık dalıdır. Türkiye’nin doğal koşulları, büyükbaş hayvan yetiştiriciliği için elverişli olmadığından, bu hayvancılık dalı yalnızca belirli bölgelerle sınırlı kalmıştır.

  Türkiye’de en çok yetiştirilen büyükbaş hayvan sığırdır. Türkiye’de sığır yetiştiriciliği en fazla, Erzurum-Kars Bölümü ile Doğu Karadeniz Bölümü’nde yaygındır. Bu bölgelerde yazlar serin ve yağışlı geçtiğinden gür otlaklar gelişir. Bunun sonucunda da sığır yetiştiriciliği kolaylaşır.

  Manda ise suyu seven bir hayvan olduğundan, akarsu veya bataklık kenarlarında beslenir. Sütü yağlı olduğundan, en çok kaymak yapımında kullanılır. Daha çok Karadeniz Bölgesi’nde bulunan mandaların sayısı, gün geçtikçe azalmaktadır.
 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Ülkemiz de büyük baş hayvancılık iyi yetiştirilmektedir belirli bölgelerde desek daha doğru olur kara deniz ak deniz gibi bölgelerimiz de mera hayvancılığı yerine besi dediğimiz yani ahır hayvancılığı yetiştirdikleri için verim fazladır ve iyidir.
+ Yorum Gönder