+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvancılık Üretim ve Bilgiler Forumunda Charolais Irkı Koyunun Genel Özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Charolais Irkı Koyunun Genel Özellikleri
  Charolais Irkı Koyunu nasıl bir hayvandır


  Tarihçesi
  Irkın orijini Fransa’nın ünlü Charolais sığırlarının yetiştirildiği bölge olan Saone et Loire’dır. Irk 19. yüzyılda yerli ırkların İngiliz Dishley Leicesterile melezlenmesi ile geliştirilmiştir. O zamandan beri sürü saf olarak koyun ve sığırı ile ünlü bölgede saf yetiştirildi. Irk ilk defa 1976 yılında İngiltereye ithal edildi ve aynı zamanda pek çok Avrupa ülkesi, Çin ve Afrika, Kanda ve Amerika Birleşik Devletlerinede götürülmüştür.

  Tanım
  Charollais koyunu orta irilikte, iyi kas yapılı, uzun, derin ve iyi kas yapılı butludur. Vücut uzun ve iyi kaslı, uzun geniş belli ve derin but yapılıdır. Baş tüysüz pembemsi/kahverengi renkli ve bazen lekelidir. Kolay doğum için önemli olan arka but hattı iyi yerleşmiştir. Bacaklar kısa, kusursuz, renkli fakat asla siyah renkli değildir. Ön bacaklar çok geniş yayılmamış ve iyi dengelenmiş olmalıdır. But iyi gelişmiş, kalın ve derindir. Irk esas olarak baba hattı olarak kullanılır ve et kalitesi çok önemlidir. Bu ırkta fazla kemik istenmez. Yapağı rengi beyaz, kalitesi iyi, kopma direnci yüksek ve kısa uzunluktadır.

  Irkın Ana Amacı
  Charollais ırkı İngiltere’de koyunculuk sektörü içinde baba hattı için yoğun olarak kullanılmaktadır. İngiltere de ticari kuzu eti üretimi için pazarın yaklaşık %20’sini bu ırk elinde tutmaktadır. İngiltere de Charollais koçları, ticari melez koyun yetiştiriciliğinde yüksek kaliteli yağsız kuzu eti üretimi amacı ile kullanılmaktadır. Irkın kendine özgü hızlı büyüme özelliği, yağsız fazla kasaplık et ve bir örneklik ki, bugün ki kuzu eti tüketimi için ideal bir baba hattı yapmaktadır. Bu ırkın özellikleri arasında doğum kolaylığı ve kuzuların yaşama gücü oranı sayılabilir.

  Genel Bilgiler
  Bu ırkın geliştirilmesindeki amaç, ticari koyun yetiştiriciliğinde kaliteli kuzu eti üretmek için baba hattı olarak kullanılmasıdır.
  Ortalama Döl verimi
  Irk çok güçlü analık özelliğine sahiptir. Kolay doğum ırkın önemli bir özelliğidir. Ergin koyunların aralık ayındaki kuzu verimi ortalama %180’dir. Bu oran Şubat’da %210-220’ye yükselir. Kuzular 7 aylık yaşta koça gelmekte ve kuzu verimleri %130 üzerindedir. Irk standartları, yetiştiriciler tarafından kendi sürülerini oluşturmak için kullanılmalıdır. Hakemler gösterilen hayvanların değerlendirilmesinde bu standartlara başvururlar. Kafa rengindeki değişimlerinin tanımlanması hayvanının yetiştirme bölgesi ve yetiştirici terciklerine göre yapılır.
  Irkın geliştirilmesi ile özellikler iki kategoride toplanmaktadır; yapısal uyum ve ırk özellikleri.
  Yapısal Uyum
  Dişler
  Dişler ideal olarak kısa ve düzgün yapılı olmalıdır.
  Ayak
  Ayaklar zarif ve dengeli olmalıdır.
  Omuzlar
  Omuzlar düz ve iyi etli olmalıdır. Omuzlar çok kaba yada çok dar olmamalıdır. Irk ta omuzda fazla yağ birikimi istenmez.
  Ön Bacaklar
  Bu ırkta düzgün ve dengeli bacaklar çok istenir. Fakat, ne çok kapalı nede çok açık bacak tipi istenmez.
  Bacaklar iyi renkte olmalıdır.
  Kemikler ne çok kaba nede çok ince olmalıdır. İyi durumda hareket etmesi önemlidir.
  Arka Bacaklar
  Bacaklar çok geniş alanda yerleşmiş ve iyi bir şekilde olmamalıdır. Ayaklar tırnakları ne çok bükümlü nede çok düz olmalıdır. Yine kemikler ne çok ince nede çok kalın olmalıdır. İyi hareket için denge önemlidir.
  Testisler
  Koçlar, iki adet normal bağlı, yeterli büyüklükte testise sahip olmalıdır.
  Meme
  Koyunların memeleri kusursuz ve küçük olmamalıdır
  Irk Özellikleri
  Bel
  Bel, uzun, geniş ve derin, göz kası alanı geniş olmalıdır. Hayvanlarda et üzerinde fazla yağ birikimi olması istenmeyen bir özelliktir.
  But
  Butlar, kalın, derin ve tam dolgun olmalıdır. But’un arka kısmı dolgun ve geniş olmalıdır. Bu ırkta dar ve ince but istenmez.
  Gelişme
  Hayvan yetiştiriciliğinde gelişme önemlidir. Ancak hayvan gelişirken iyi kalitede et üretmesi istenen bir özelliktir.
  Baş
  Irkın tanımlayıcı özelliklerinden olan baş, tüysüz olması ile karakterize edilir. Deri rengi pembe ve krem tonunda olabilir.
  Yapağı
  Irk ne uzun nede çok kısa olan iyi bir yapağıya sahip olmalıdır. Yüzler ve bacaklar hariç vücudun tamam yapağı ile kaplı olmalıdır.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  Charollais koyunu, iyi bir kas yapısına sahiptir. Kas yapısı düzgün vücudu uzun ve kaslıdır. Bacaklar kısa, butlar dolgun bir yapıya sahiptir. Dengeli bir vücut yapısı oluşmuştur.
+ Yorum Gönder