+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvancılık Üretim ve Bilgiler Forumunda Hayvancılıkta Barınakta yemleme Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Hayvancılıkta Barınakta yemleme
  Hayvancılıkta Barınakta yemleme hakkında bilgi

  bu tür hayvancılığa ahır hayvancılığı yada besi hayvancılığı denir hayvanların barınaklarda tutup onlrı beslenme şeklidir bu şekilde beslenilen hayvanlardan alınan veri daha fazladır.
  Bu yemleme sistemi yemin tümünün yada konsantre kısmının barınakta verildiği yemleme şeklidir.Bu sistemin dezavantajları tozuma,yemleme ekipmanlarının pahalılığı.
  Konsantre yem kısıtlı bir sürüde veriliyorsa yem riliyorsa yem tüketiminin düşmesi,iyi havalandırmayan barınaklarda yem tüketimnin olumsuz etkilenmesidir. Eğer bağlı sistem bireysel besleme uygulanmıyorsa ineklerin yem tüketimlerinin kontrolü zordur.Bu durum dengesiz beslenme ve ekonmik kayba neden olacaktır.
  Türkiye’de küçük aile işletmelerinin çoğunda barınakta yemleme uygulanmaktadır.Bu işletmelerin çoğunda barınakta yemleme uygulanmaktadır.
  Bu işletmelerin çoğunda da barınaklarda verime göre farklı yemleme olanakları bulunmaığı gibi havasız ortam ve diğer problemler nedeni ile yem tüketimi ve süt veriminde düşüklüğe neden olmaktadır.
  Ancak modern sistemlerde barınaklar hayvanların verimlerine göre farklı beslendikleri bilgisayarlı sistemler yada verime göre gruplandırma olanakları bulunmaktadır. 2. Meryem
  Bayan Üye

  ahır hayvancılığı türkiyede oldukça fazladır hatta çoğunluğu böyledir türkiyede gezen hayvancılık güneydoğu bölesinde bulunur diğer bölgeler yemleme ile yapılır
+ Yorum Gönder