+ Yorum Gönder
1. Sayfa 1234 ... SonuncuSonuncu
Hayvanlar Alemi ve Hayvancılık Üretim ve Bilgiler Forumunda Tavuğun sık yumurtlaması için ne yapılmalıdır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Tavuğun sık yumurtlaması için ne yapılmalıdır
  Tavuğun sık yumurtlaması için yapılması gerekenler hakkında bilgi

  Bahçenizde tavuk besliyorsanız ve daha sık yumurtlamasını istiyorsanız yem olarak vereceğiniz arpayı birkaç saat tuzlu suda bekletin.
 2. Ziyaretçi

  tavuk kış aylarında ne vermeliyiz ve tavukun yumurtlaması için ne yapmalıyız
 3. Harbi @ kız
  Bayan Üye
  Tavuklara kış aylarında ne vermeliyiz


  Kışın tavuklar çevrede eskisi gibi böcek bulamaz. Protein eksikliği çekerler. Ayrıca hava soğuk olduğu için enerji verici gıdalara ihtiyaçları var.
  Enerji: Kavrulmamış ay çekirdeklerini (ve hatta kenevir) öğütün veya ezin. Haşlanmış patatesle karıştırıp tavuklara yedirin. İçine az miktarda ıslatılmış ekmek karıştırabilirsiniz. Çok fazla soğuk yerlerde buna biraz da tahin karıştırmak iyi olur. Bunlardan başka, tavuklarınız hangi enerji (kalori) veren yiyecekleri seviyorsa onlardan da vermeniz iyi olur. Kavun karpuz çekirdekleri vesaire.
  Protein: Kasaplardan alacağınız et artıklarını, yağlı kenarları verebilirsiniz. Bunu çok severler. Etli yemek artıklarından verebilirsiniz (yalnız çok tuzlu olmamalı). Soya fasulyesiyle hazırlanmış yiyecekler.. Az miktarda ceviz içi.. Ucuza veya bedavaya bulabilirseniz karides, balık vb. deniz mahsulleri tavukların bünyelerini kuvvetleştirir.
  Bunlardan başka, her zaman verdiğiniz buğday ve yeşillik de olacak tabii.
  Saat saat hangi yiyecekler verilmeli?
  Sabah: Enerji veren yiyecekleri buğdayla beraber..
  Öğle: Proteinli yiyecekler ve yeşillikler..
  Akşama doğru: Enerji verici yiyecekler ve buğday..
  Çünkü kışın gündüzler çok kısa. Hızlı çalışan tavuk metabolizması uzun soğuk gecelerde enerjisiz kalmamalı. Ona göre dikkatli beslenmeleri gerekiyor.
  Donmalara dikkat: Erzurum gibi soğuk memleketlerde dikkat edin su donabilir tavuklar su içemez bu da onlara çok fazla zararlı olur. Her istediklerinde su içebilmeleri lazım.
  -5’ten daha fazla dondurucu soğuklarda ibikler donabilir. Hem tepe ibiklerine hem gaga altı ibiklerine vazelin sürmeniz donmalardan korur.. Ligorin gibi ne kadar uzun ibik, o kadar donma riski demektir.
  Yandaki resim: Yandaki resim şaka değildir. İngilterenin soğuk bir şehrinde bir tavuksever kişi tavuklarına kazak örmüş. Resimde gördüğünüz tavuk yumurta çiftliklerinde kışın ortasında ıskartaya ayrılanlardan biri. Onlardan birkaçını kurtaranlar resimde gördüğünüz gibi tüysüz kalmış hayvanlara kazak giydirmiş. Kışın fazla soğuk geçen yerlerde eğer tavuklarda zamansız tüy dökümü varsa soğuğa dayanamayabilirler. Silkie (habeş) cinsi tavuklar da soğuğa dayanıksızdır. Tavuklarınıza uygun ölçülerde yün giysiler yapabilirsiniz.
  Aç hayvanlar tehlikesi: Kırsal kesimlerde tilki, kartal gibi hayvanlar kışın tavuklarla daha fazla ilgilenebilir. Bunlara ayrıca dikkat edilmeli.
  Kışın da hareketlilik şart: Daima karlarla kaplı yerlerde tavuklarınızın yeterince hareket edebilmeleri için gezip dolaşabilecekleri karsız yerler olmasını sağlamalısınız. İçinde kuru toprak – kül karışımı bulunan toprak banyosu leğenleri her zaman olabilmeli.
  Temizlik ve havalandırma: Kışın tavuklar kümeslerde daha fazla vakit geçirdikleri için kümes temizliğine çok daha fazla özen göstermelisiniz. Zemin her gün temiz saman veya talaş yaygısıyla yenilenmeli. Hava sıfırın altına düşmedikçe tavuklar soğuğa iyi dayanır. Üşümesinler diye kümeslere sıkı sıkı kapatırsanız kısa sürede çeşit çeşit hastalıklar türer. Kümes her zaman iyi havalandırılıyor olmalı.
  İyi bakarsanız tavuklarınız bahara bomba gibi çok kuvvetli bir bünyeyle çıkarlar. Bunun gurk olmalarına etkisi de olabilir.

 4. Ziyaretçi
  o kadar şeyi bulsam kendim yerim tavukla ne uğraşacağım sende abartmışsın.

 5. Ziyaretçi
  sen yanlış biliyosun tavukların tuz yememeleri lazım eğer onu bir kaç saat bekletirsen sen bile yiyemezsin eğer öyle yapıp tavuğa yedirirsen birkaç gün içinde ölür

 6. Ziyaretçi
  Tuz yedir hayatını bitir tavulculşarın :-))

 7. Ziyaretçi
  Tavuk belirli bir süreden sonra yumurtayı keser , çünkü yaşlanmıştır . Örneğin 80 yaşındaki bir nene doğuramazsa Tavukta yumurtlamaz . Sebebi Yaşlılıktır .
  Tavuğun yaşlı değilse ve yinede yumurtlamıyorsa Tavuğuna Ekmek veya unlu mamüller veriyosundur . Ben 4 ay önce tavuklarıma Hep ekmek , börek vg Unlu yiyecekler verdiğimden dolayı yumurtlamayı kestiler . Daha sonra ekmek vermeyi kestim ve 2 gün sonra tavuklarım yumurtlamaya başladı .
  Bir başka yumurtlamama sebebide vardır . o sebep Yerlerini beğenmemesidir . Kümese güzel yumurtlamalık alan yapmalısınız . otlarla , samanlarla . Veya bir kasa alıp o kasayı ters vevirip içine ot koyun Orayada yumurtlar .
  Önemli Not : Kümesinizde 1 adet yumurta bulunmalıdır . çünkü yumurtayı görünce kümesin içerisine yumurtlar . Bazı tavuklar bahçeye felan yumurtluyor
  Yardımcı olabildiysem Ne mutlu bana .

 8. Ziyaretçi
  ben tavuğuma tünemleri için yer yaptım hem kümesleri güneş görüyo kümesin içi sıcak. ekmek vermiyorum yumurtlattırıcı yem veriyorum 3 tavuğum 2 horozum var ama yumurtlayacak yer yaptım tavuklar 1.5 yaşndan 1 - 2 ay fazla ama yumurtlamıyo

 9. Ziyaretçi
  Benimkde yumurtlamiyo herhalde ekmek verdiğim için

 10. Ziyaretçi
  tavuğun kümesi kuru toprak ya da talaş olmalıdır yani kuru olmalıdır daha sonra tvuklarınızı çok yapay yemle (buğday ,arpa dışındaki)beslerseniz tavuk yağlanır yumutlamaz tavuğa her türlü yeşillik vermelisiniz ve ne az ne çok doyurmalısınız daha sonra toprakta gezmelerine olanak sağlamalısınız gezinmeliler güneş görmeliler ve suları kesinlikle fazla kirlenmeden yenilenmelidir çiğ balık ve toz acı biber (pul biber) tavuklara çok faydalıdır ve yumurtlamalarını sağlar ve tavukları hastalıklara karşı dirençli kılar bunları uygulayın ve tavuklarınız civcivlikten yeni olgunluğa ulaşmışsa (piliç ise) kesinlikle horoz tarafından basılmalıdırlar bunları uygulayın tavuklarınız sürkli yumutlasın

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 1234 ... SonuncuSonuncu


tavukların yumurtlaması için ne yapılmalı,  tavuk yumurtlaması için ne yapmalı,  tavukların yumurtlaması için ne yapmalı,  tavuğun yumurtlaması için ne yapmalı,  tavuk neden yumurtlamaz,  tavuklar neden yumurtlamaz