+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvancılık Üretim ve Bilgiler Forumunda hayvanları hırsızlardan korumaya yönelik çipler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  hayvanları hırsızlardan korumaya yönelik çipler
  Hayvanları hırsızlardan korumaya yönelik çipler nelerdir

  hayvan koruma.jpg

  Hayvan fiyatlarının yükselmesi nedeniyle özellikle kırsal kesimde koyun ve keçi hırsızlıkları yükseldi. Bursa İli Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği (BKKYB), jandarmayla yapacağı ortak çalışmayla, son dönemlerde artan hayvan hırsızlıklarını, koyun ve keçilere takılacak ''çip''le önlemeyi amaçlıyor. BKKYB Başkanı Yıldırım
  Oran, yaptığı yazılı açıklamada, hayvan fiyatlarının yükselmesi nedeniyle özellikle kırsal kesimde koyun ve keçi hırsızlıklarının arttığını belirtti.

  Hırsızlıkların önlenmesi amacıyla konuyu Bursa Valiliği'ne aktardıklarını ifade eden Oran, Valilik yönlendirilmesiyle Bursa İl Jandarma Komutanlığı yetkilileriyle görüşme yaptıklarını ve ortak çalışma kararı aldıklarını kaydetti.

  Çalışma kapsamında, Bursa'daki küçükbaş hayvan envanterinin çıkarılacağını bildiren Oran, ''Daha sonra da hırsızlıklara karşı üreticiler bilinçlendirilecek. Küçükbaş hayvanlar sürekli arazide dolaştığı için sigortalanamıyorlar. Bunun yanı sıra üreticilerimiz ekonomik açıdan da güçlü değiller, kullandıkları ahır ve ağıllar çok güvensiz'' dedi. Oran, ağıllara elektronik kamera ve alarm sistemi kurulacağını ve sürüdeki bazı hayvanlara elektronik çipler takılarak uydudan takip edileceğini belirterek, böylece Bursa'daki hayvan hırsızlıklarının önleneceğini bildirdi.

  Hayvan hırsızlıklarıyla ilgili cezaların caydırıcı olmadığını da vurgulayan Oran, bu konuda yasal düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu, ayrıca küçükbaş hayvanların da hırsızlığa karşı sigortalanması yönünde de yasal değişiklikler gerektiğini kaydetti.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  hayvanları hırsızlardan korumanın yolları çok basit bir tüfek almak gerekiyor birkaçta adam oldu bitti kimse yaklaşlamaz artık
+ Yorum Gönder