+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvancılık Üretim ve Bilgiler Forumunda Penguenin hayat döngüsü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Penguenin hayat döngüsü

  Penguenin hayat döngüsü nasıldır

  Penguenler hakkinda bilgi Bir kuş olmasına karşın, uçamayan ama çok iyi yüzen penguenler, soğuk iklimlerde, topluluklar halinde yaşarlar.
  * Yaşamak için hem karaya hem de denize gereksinim duyan penguenler, yaşamlarının yüzde seksenini suda geçirirler.
  * Penguenlerin ortalama yaşam süresi altı buçuk yıldır. Bununla birlikte 21 yıl yaşayan penguen de bilinmektedir.
  Penguenin hayat döngüSÜ.jpg
  * Penguenlerin yüzebilmesi için vücutlarında çeşitli değişiklikler olmuştur. örneğin; daha hızlı yüzebilmeleri için vücutlarının şekli bir uçak gövdesine benzer.
  * Kanatları küt olduğu için onları bir balık yüzgeci gibi kullanabilir.
  * Penguen, vücudundaki yağ tabakası sayesinde yüzerken dibe batmaktan kurtulur.
  * Ayaklarındaki perdeler su içinde çok hızlı hareket etmesini kolaylaştırır. Perdeli ayakları penguenlerin yüzmelerini kolaylaştırmasına karşın karada zor yürümelerine neden olur. Penguenlerin karada yürümeleri, bizim kumsalda paletlerle yürümemiz kadar zordur.
  * Penguenlerin vücutları kısa ve çok sık tüylerle kaplıdır. Bu nedenle çok soğuk iklim koşullarında üşümeden yaşayabilirler.
  * Yavru penguenlerin tüyleri erişkinlerinki kadar sık olmadığı için, karların üzerinde üşümesinler diye anne babaları onları perdeli olan ayaklarının üzerinde gezdirir.
  * Yiyecekleri, mevsimden mevsime, bir yıldan diğerine ve yaşadıkları bölgeye göre farklılık gösterir. Küçük balıkları yemeyi çok severler. çok sevdikleri küçük balıkları denize dalarak yakalarlar.
  * Bir penguen denize daldığında nefesini 23 saniye tutabilir. Karın bölgeleri açık renk olduğu için balıklar aşağıdan bakınca onları göremez ve penguenler balıkları kolayca yakalayabilir.
  * Penguenler büyük koloniler halinde yaşarlar. Birlikte yaşamayı o kadar çok severler ki yüzerken bile grup halinde hareket ederler.
  * Soğuk iklimlerin bu sevimli hayvanları, buzullar üzerinde buz kayağı yapmaya bayılırlar
 2. Esma
  Devamlı Üye

  Uçamayan, dimdik durabilen, perde ayaklı deniz kuşları olan penguenler Güney Kutbu, Yeni Zelanda, Avustralya, Güney Amerika, Güney Afrika ve hatta Galapagos kıyılarında yaşar fakat kuzey kutbunda bulunmazlar.
+ Yorum Gönder


penguenler,  penguenlerin yaşam döngüsü,  penguenin hayat döngüsü,  penguenin yaşam döngüsü,  penguenlerin hayat döngüsü,  penguen yaşam döngüsü