+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvancılık Üretim ve Bilgiler Forumunda Köpeğin yaşam döngüsü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Köpeğin yaşam döngüsü
  Köpeğin yaşam döngüsü ile ilgili bilgi

  Yeni doğan yavru, beden ısısını kontrol edemez ve bu nedenle sıcak bir ortamda tutulmalıdır.Yavru bir köpek anne sütü ile beslenirBunun yanında eğer köpek çok yavru yaptıysa birinci haftadan sonra yavrular arasında belirgin şekilde boy farkı oluşmaya başlayacak ve bazı yavrular zayıf düşecektir.

  Köpeğin yaşam döngü.jpg

  KÖPEKLER ORTALAMA 14 YAŞINA KADAR YAŞAYABİLİRLER.

  Yaşamın bu ilk günlerinde üşümesi yavruyu strese sokar ve enfeksiyon hastalıklarına açık hale getirir Yaşamın ilk günlerinde üşümesi yavruyu strese sokar ve enfeksiyon hastalıklarına açık hale getirir. Köpeklerde gebelik süresi ırklara göre değişiklik göstermekle birlikte ortalama 58-63 gündür.

  BAZEN KÖPEĞİN İÇİNDE YAVRU ÖLEBİLİR.

  Görünüş ve büyüklükleri farklı, yüzden fazla evcil ırkı vardır. Başı az çok uzun, üst çenede üç, alt çenede dört kesici dişi bulunur. Ön ayakları beş, arka ayakları dört parmaklıdır. Tırnakları, kedi gibi çekilebilme özelliğinden mahrumdur. Parmakları üstünde koşar ve iyi yüzer. Saatte 50 km hızla yol alır. Gündüz ve gece faaldir. Koku alma ve işitme duyuları keskindir. Zeki olduklarından kolayca terbiye edilebilirler. Sahibine bağlılığı ile ün yapmıştır.Köpeklerde hemen hemen hiç ter bezi yoktur. Dolayısı ile hiç terlemezler. Yalnız sıcak zamanlarda dillerini ağızlarından sarkıtarak hararetlerini dışarı atarak serinlerler.Hiç mızmızlanmazlar. Ne verirseniz onu yerler. Ancak üç gün aç bırakıldıktan sonra havlamaya başlarlar.Köpekgillerin tüm üyeleri, insana oranla daha iyi koku alırlar. İnsanlar bir yerdeki eşyaları bulundukları yere göre aklında tutarken, bir köpek eşyaların düzenini farklı kokularıyla aklında tutar.Bütün köpekgillerde koku alma, en gelişmiş duyudur. Çünkü bu hayvanlar burunlarıyla avlanırlar, eşlerini burunlarıyla bulurlar ve kendi yaşam alanlarına giren her yeni yaratığın kimliğini kokularıyla algılarlar. Başka hayvanların korkmuş ya da sakin durumda olduklarını bile kokularından algılayabilirler. Köpeklerin keskin koku almalarını sağlayan şey; koku zerreciklerini çeken sarmal biçimli çok ince kemik kıvrımlarının yer aldığı uzun burunlarıdır.
 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  köpekler sahibine bağlı ve zeki oldukları için kolay eğitilebilirler.köpekler çifleşerek çoğalır ve kendi türünün devamını sağlar.köpekler insanların bir can dostu olarak bilinir.köpekler doğdukları ilk haftada gözleri kapalı ve koku alarak annelerinden süt emeler.süt emen bir köpeğin gelişimi çok daha az bir sürede gelişimi gerçekleşir.yavrular ilk 3 ay annelerine bağlıdır ve ondan ayrılmazlar anneleri yavrularını korumak için onları daha güvenli bir yere götürerek yavruların yaşamı biraz daha oranda yükselir.yavrular annelerinden ayrıldıktan sonra kendi başlarına yada başka bir grup ile yaşamaya devam ederler.
+ Yorum Gönder


köpeğin hayat döngüsü,  köpeklerin hayat döngüsü,  köpeğin yaşam döngüsü,  köpeklerin yaşam döngüsü