+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvancılık Üretim ve Bilgiler Forumunda Tilkinin Beslenmesi hakkında genel bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbikız
  Devamlı Üye

  Tilkinin Beslenmesi hakkında genel bilgi
  Tilkinin Beslenmesi hakkında

  Kesif yeme ilave olarak kullanılan taze et, balık, kuluçkahane artıklarının karışımlarından hazırlanan yem karmaları ile beslenmektedirler. Üretim sonunda 9 – 10 aylık yaşa gelen mink ve tilkilerden post alınmakta, postlar işlendikten yani tabaklandıktan ve aprelendikten sonra kürk yapımında kullanılmaktadır.


  Ülkemizde tilki yetiştiriciliği çok az düzeyde olup, pazara intikal eden tilki postları, genellikle Doğu Anadolu bölgesinde yabani halde yaşayan av hayvanlarından elde edilmektedir. Bu postların kaliteli olanları yurt dışına satılmakta, diğerleri ise ülke içerisinde kürk imal edilerek pazarlamaktadır. Ülkemizde av hayvanı olan tilkiden elde edilen postun sayısı kesin olarak bilinmemekle beraber, doğadaki tilki sayısının yıldan yıla azaldığı, hatta neslinin tükenmekte olduğu bir gerçektir.


  Tilki yetiştiriciliği, hava akımı olmayan, açık arazide sundurma tipli barınaklarda, özellikle serin bölgelerde yapılmalıdır.


  Tilki kürkü kullanımı, hayvanseverler tarafından doğadaki çarpık avlanma ve tilki neslinin tükenmesi açısından devamlı olarak protosto edilmektedir. Dolayısıyla bunun önüne geçmek için tilki yetiştiriciliği yapılması şarttır. Aynı zamanda kaliteli tilki postu elde etmek için tilki yetiştiriciliği yapılmalıdır.
 2. Betul
  Devamlı Üye

  Tilkiler biraz ürkektirler ve bunlar gece gündüz durmadan, yorulmadan avlanırlar. Tilkiler böcekler, kemirgenlerle ve tavşanlarla çoğunlukla beslenirler. Bu yüzden bunlar yumurtaları çok sever, yumurta bulmakta da çok kurnaz oldukları söyleniyor.
+ Yorum Gönder