+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda Zeno Ve Kaplumbağa Konusunu Okuyorsunuz..
 1. AGMEHMET
  Administrator

  Zeno Ve Kaplumbağa
  Zeno ve kaplumbağa hakkında bilgiler

  ZENO VE KAPLUMBAĞA
  1- Thales’in Kuyusu: Thales varlıkların hepsinin sudan oluştuğunu iddia eder. O’na göre, varlıkları en ufak parçalara indirgersek, varlıkların sudan başka bir şey olmadığı anlaşılır. Bir şeyi indirgemek, onu daha anlaşılır parçalara bölmek, sorunun kaynağına inmektir. İndirgemek, bir başka deyişle, maddeyi oluşturan asıl kaynağa inmektir. Örneğin, bir kişi bütün parasını hayır işlerine harcıyor ve biri gelip:“Bunu kendin için yapıyorsun.” diyorsa, bu kişi olaya indirgemeci yaklaşmış olur. Bu nedenle tek bir şeyi, birçok şeyle açıklamak indirgemeciliktir. Thales, varlığın hepsinin su olduğun söylerken, şuna dikkat çeker; su buharlaşır hava olur, donar katı olur. Demek ki; bütün varlıklar sudur, görüşünü ortaya atmıştır. 2- Protagoras ve Domuzlar : ilk antik sofist Protagoras’tır. Sofistler gezgin öğretmenlerdir. İyi bir sofist hatalı bir görüşü savunuyor olsa bile, tartışmayı kazanan kişidir. Protagoras’a göre: “İnsan her şeyin ölçüsüdür.” Bunun anlamı, dünyadaki hiçbir şeyin kendinde bir doğaya sahip olmalığıdır. Kişinin dünyayı algılama biçimidir. Mesela, rüzgar kimine göre sıcak, kimine göre soğuk eser.Bu kişi ile rüzgar arasındaki algıdır. Yani kişini algılayış biçimidir. Bir gün Sokrates, Protagoras’a : “Bir yaban domuzunun yargısı neden herhangi bir insanın ki kadar geçerli olmasın?” diye sorar. Protagoras’ta; “Domuzlar, bir görüş oluşturabildikleri sürece, görüş oluşturma hakkına tam anlamıyla sahiptirler.” yanıtını verir. Protagoras’ın görüşlerinde görecelik olduğuda ortaya çıkmaktadır. Çünkü her birey, kendi algıları sonucunda doğruya ulaşır. 3- Zeno Ve Kaplumbağa : Reductio ad absurdum’u yani “saçmalığa indirgeme” metodunu kullanan ilk felsefeci Yunanlı Zeno’dur. Zeno dünyanın gösterdiği çeşitliliğin bir yanılsama olduğunu ve gerçekliğin ebediyen değişmeyen bir birlikten oluştuğunu kanıtlamak istemiştir. Zeno günümüze parodokslarını bırakmıştır. Bunlardan biri “ Aşil İle Kaplumbağa’dır. Buna göre, Aşil ile Kaplumbağa yarış yapacaklardır. Aşil çok hızlı koştuğu için kaplumbağa’ya 10 m. avans verilir, Aşil, 10m.’yi katettiğinde Kaplumbağa bir metre ilerlemiş olur, Aşil bir metre geldiğinde kaplumbağa birkaç cm. ilerde olur. Zeno’ya göre Aşil, Kaplumbağa’yı hiçbir zaman geçemeyecektir. Parodoks burada karışır. Çünki, yol yarıma, yarım da yarıma yani çeyreğe, çeyrek te yarıma, bölünür, bu böyle gider. Zeno, bir saçmalığın yerine, başka bir saçmalık koymuştur. Fakat günümüzde, sonsuz sayıda sonlu parçalardan oluşan bir mesafenin sonsuz olmak zorunda olmadığı bilinmektedir. 4- Sokrates’in Soruşturması : Sokrates, başkaları tarafından düzeltilse veya tartışmayı kaybetmeyi gerektirse bile her zaman hakikatin aranması gerektiğine inanıyordu. O, bildiği tek şeyin, hiç bir şey bilmediği,olduğunu iddia etmiştir. Sokrates, tartışmalarında adalet, cesaret ve iyi gibi kavramlara tanımlar ister, sonra zararsız yorumlarla rakibine kendi düşüncesini aşılardı. Çünki, Sokrates, söz oyunlarını çok iyi kullanırdı.
 2. HARBİKIZ
  Moderator


  Zeno ve kaplumbağa ile ilgili bilgi  Kaplumbağanız bir teraryumda yaşayacak. Teraryum kısaca sürüngen akvaryumu gibi bir şey. Bir petshop’a gidip kaplumbağanız için bir “kap” isterseniz muhtemelen size içinde birkaç plastik palmiye olan fanus verecektir. Asla diyoruz. Üzgünüz ama dostunuz bu hücrenin içinde er geç ölecek. Kaplumbağanız suda yaşıyorsa, içinde su ve kuruması için çıkabileceği bir kaya olan fanus, ilk bir ya da iki yıl yaşaması için uygun bir ortam olabilir. Ancak kaplumbağanızın boyu 10 santimi geçtiğinde er geç bir akvaryuma geçmeniz gerekecek, bu yüzden bizce baştan uygun bir teraryum hazırlamalısınız.

  Kaplumbağanız suda yaşıyorsa yarısına kadar su, kurumak için çıkabileceği bir kaya, günde beş saat kadar çalışacak bir filtre, zemine dökeceğiniz akvaryum kumu, günün 12 saati açık kalacak bir lamba ve kışın kaplumbağanızın hastalanmaması için teraryumu 26 dereceye ısıtmak üzere kullanacağınız bir ısıtıcı yeterli donanım olarak kabul edilebilir. 20 litre su koyduğunuzda yarısından çoğu dolmayacak kadar büyük bir teraryum seçmelisiniz. Suyunuzun yüksekliği, kaplumbağanızın dikine rahatlıkla yüzebileceği kadar olmalı. Yoksa ters dönerse doğrulamaz.

  Kaplumbağanız karada yaşıyorsa suyun içine dalamayacaktır, bu da daha fazla alana ihtiyacı var anlamına geliyor. Kara kaplumbağaları için ilk yıllarda fanus yeter kuralı bu durumda geçerli değil. Kara kaplumbağaları için hacim değil büyüklük önemli, bu da en az bir metrelik bir uzunluk demek. Ayrıca temizlenmeleri için birkaç cm derinliğinde suları da olmalı. Güneş ışınlarına benzer bir aydınlık sağlayan infrared lambayı, kendinizi kaplumbağacılığa kaptırırsanız alabilirsiniz, başta bütçeniz kısıtlıysa kendinizi sıkmayın. Bitkiler de şart değildir, kaplumbağanızdan çok sizin keyfinize bağlı. Yeni aldığınız kaplumbağayı bir litreye bir tatlı kaşığı tuz oranıyla hazırladığınız su ile yıkamayı unutmayın. Bütün bu yaşadıklarının onu ölümüne korkuttuğunu unutmayın, ilk birkaç gün saklanıp ortalıklarda görünmezse bunu doğal karşılayın.

  Kaplumbağanız, yılda bir kere uzunca bir süre ortadan kaybolursa şaşırmayın. Doğru bildiniz, kabuklu dostunuz kış uykusuna yatıyor. Kaplumbağanız suda yaşıyorsa eylül gibi tembelleşmeye başladığını fark edeceksiniz. Yemek yememeye başladığında zamanı gelmiş demektir, endişelenip zorla yedirmeye çalışmayın. Isıtıcıyı kapatın ve bırakın 2 ay boyunca uyusun. Kaplumbağanız karada yaşıyorsa ve hareketleri yavaşlamaya başlıyorsa büyükçe bir kuyunun içine önce toprak, sonra yosun döşemelisiniz. Kutunun kenarlarına hava alması için delikler açmalı ve üzerine bir örtü örterek serin tutmalısınız.

  Kaplumbağanızı en çok onlar için hazırlanmış özel yemlerle besleyin. Tabii her zaman tek tip yemle beslemeniz sağlıklı olmaz. Bir su kaplumbağasıysa kurutulmuş karides ve balık, küçük et parçaları, kuru solucan, midye içi, kara kaplumbağasıysa her türlü meyve ve sebze ile rejimini renklendirebilirsiniz. Bu beslenme zamanlarında elinizden yemek yedirmenin keyfini çıkarın, kaplumbağanızla en çok sosyalleşyiğiniz zamanlar bunlar olacak. Kaplumbağalar genellike karınları doyunca sahiplerinin yüzüne bakmazlar.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Kaplumbağalarin nasil hayvanlar olduğunu hepimiz biliriz. Peki bu hayvanlar nasil hayvanlardir. Kaplumbağalar suda ve karada da yaşayan hayvanlardir. Bu hayvanlarin en dikkat çekici özelliği sahip olduğu sirtlarin da ki kabuktur.
+ Yorum Gönder