+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda Denizli Horozu Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. BeLa_12
  Devamlı Üye

  Denizli Horozu Hakkında Bilgi
  Denizli Horozu ile ilgili bilgiler

  Denizli horozu, renk ve vücut yapısıyla ahenkli uzun ve güzel ötüşleriyle, Denizli’nin sembolü olan uzak yörelere kadar isim yapmış yerli bir horoz ırkıdır.


  denizli-horozu.jpg,

  Denizli Horozu’nun gözleri siyah ve sürmelidir. Bacakları koyu gri ya da mor, ibikleri balta ibik şeklinde, kulakçık kırmızı ya da kırmızı üzerinde beyaz benekli genel olarak renk, siyah kirli beyaz ortak karışık haldedir. Bazen kanat tüyleri üzerinde kahverengi renkler olur. Al horozlarda ise siyah-kırmızı karışım şeklindedir. Denizli Horozu’nun canlı ağırlığı ortalama 3-3.5 kg civarındadır. Denizli Horozları renklerine, vücut yapılarına ve ibik şekillerine göre üçe ayrılır. Vücut yapılarına göre yüksek boyun, sülün ve küpeli olmak üzere üç tipi vardır. İbik şekillerine göre ise geniş ve dar olmak üzere iki tipi vardır. Renklerine göre demir kır, pamuk kır, kınalı, al, siyah ve kürlü olmak üzere altı tipe ayrılırlar.
  Denizli horozunun sesi, tonuna ve netliğine göre sınıflandırılmaktadır. Ses tonuna göre ince, davudi, kalın ses olmak üzere üçe ayrılır. Davudi ses, ince sesle kalın ses arasında ve kalın sese yaklaşan tek bir sesdir. Niteliğine göre net ses, hüzünlü ses, cırlak ses, dalgalı ses (alaycı ses) olmak üzere dörde ayrılır.
  Denizli horozlarının birinci yılda ötüş uzunlukları 20-25 sn olmaktadır. 2. denizlici
  Yeni Üye

  Ben SAKARYA DAN emekli banka md. AHMET ORHAN.1965 yılından beri DENİZLİ HOROZ ve TAVUKLARI yetiştirmekteyim.Denizli iline bu horoz adını vermiş veya adını DENİZLİ den almış olabilir ama benim DENİZLİ HOROZLARIM çok daha boylu-yüksek ayaklı ve KALIN SESLİ dir.gür ötüşü vardır.18-22 saniye aralığı ilk yıl ötüşleri vardır.Denizli ilindeki horozların sesi kısık çıkmaktadır.gür sesli değiller.dinlemek isteyenlere msn den video sunu gönderebilirim.herkese saygılar
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Den,zl,i horozu güzelliği ve güzel ve coşkulu ötüşüyle denizlinin simgesi haline gelmiştir. denizli horozunun gözleri siyah küçük ve sürmelidir. bacaklar mor veya gri renklidir. denizli horozu ağırlık olarak 2 ile 3 kilogram arasın da değişmektedir. denizli horozu ilk yıl öttükleri zaman bir 20-25 saniye kadar ötmektedirler.
+ Yorum Gönder


denizli horozu hakkında bilgi,  denizli horozu,  denizlinin horozları hikayesi,  horoz hakkında bilgi,  denizli horozu ile ilgili bilgiler,  denizli horozu hakkında kısa bilgi