+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda Arap Tavşanı Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. BeLa_12
  Devamlı Üye

  Arap Tavşanı Hakkında Bilgi
  Arap tavşanı normal diğer tavşanlara benzemektedir o da zıplar onun da kulakları uzundur farkı biraz renginde ve görünüşün de biraz değişiklik görülmektedir o da çok az bir fark .

  Kır tavşanı, yer köpeği, ada tavşanı ya da daha çok bilinen adıyla arap tavşanı (Allactaga williamsi) Orta Anadolu Bölgesi ve Batı Anadolu Bölgesi ovalarıyla Doğu Anadolu’nun yayla ve steplerinde görülmektedir. Türkiye’de yaşayan diğer türlerinden A. elater genellikle Iğdır-Kars dolaylarında, A. euphratica Şanlıurfa civarında yayılım gösterir. Çok fazla bilinen ve rastlanılan bir tavşan türü değildir.
  Bitki örtüsü bozulmamış, seyrek otlu, zemini sert, 350 ila 2 bin 600 metre yüksekliğe kadarki doğal alanlarda yaşam sürerler.
  Gececil bir kemirgen türüdür. Kanguru gibi zıplayarak yol alırlar. Yaşadığı yerlerde kalabalık koloniler kurarlar. Herhangi bir tehlike ile karşılaştığında hızlı manevralarla yuvasına girip yuva ağzını hemen kapatır. Jerboa olarak da bilinirler. Arap ülkelerinde özellikle Suriye’de avlanılıp yenilir. Ülkemizde tarım sebebiyel hızla sayıları azalmış, özellikle Fırat arap tavşanının nesli tükenmek üzeredir.
  Arap Tavşanları Gobi Çölü’nde yaşar. 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Arap tavşanının diğer tavşanlardan pek bir farkı bulunmamaktadır. Hemen hemen aynı olan tavşanın sadece renklerinin farklı olmasından dolayı Arap tavşanı denilmektedir.
+ Yorum Gönder


arap tavşanı özellikleri